Dom, kaplica i kościoły... na całym świecie
Kopia wadowickiego domu z dzieciństwa Karola Wojtyły stała się atrakcją turystyczną Filipin. W związku z beatyfikacją Papieża muzeum jest oblegane przez tłumy wiernych. Nowe miejsca związane z błogosławionym Janem Pawłem II powstają na całym świecie.
Dokładną replikę domu rodzinny Wojtyłów wybudowano bardzo wiernie w mieście Mariola na północy Filipin w prowincji Bulacan. Wykonano ją zaraz po śmierci Jana Pawła II już w 2005 r. We wnętrzu zwiedzający mogą obejrzeć wystawę fotograficzną związaną z życiem Papieża Polaka. Na budynku wiszą flagi polska i watykańska.
Drugi polski akcent, obok „domu papieskiego”, to kaplica św. Faustyny Kowalskiej. Kult Bożego Miłosierdzia jest na Filipinach bardzo popularny. Budynki związane z Papieżem są nazywane „Małą Polską”. Inicjatywa ma zachęcać katolików do pogłębionej znajomości nauczania Jana Pawła II.
Czesi natomiast mają już pierwszą kaplicę dedykowaną bł. Janowi Pawłowi II. Znajduje się ona Prachacicach w rodzinnym domu św. Jana Nepomucena Neumanna, czeskiego biskupa misyjnego w Stanach Zjednoczonych. Dziś dom ten służy za hospicjum.
Dedykowanie polskiemu Papieżowi kaplicy w takim miejscu nie było przypadkiem – zapewnia dyrektor hospicjum Robert Hunesz. – Bo to przecież właśnie on sam pokazał całemu światu, jak z wiarą i pokorą nieść ciężkie brzemię choroby i umierania. Kaplicę poświęcił już w niedzielę, zaledwie kilka godzin po beatyfikacji budziejowicki biskup Jirzi Padźour. Natomiast w najbliższy piątek zostanie po raz pierwszy w Czechach odprawiona Msza według formularza o bł. Janie Pawle II. Będzie jej przewodniczył u praskich dominikanów abp Dominik Duka OP. Po Mszy odbędzie się prezentacja książki jednego z najbliższych współpracowników nowego błogosławionego, kard. Georges’a Cottier, byłego teologa domu papieskiego.
Jak grzyby po deszczu wyrastają także świątynie dedykowane nowemu błogosławionemu. W Boliwii, na miejscu spotkania Jana Pawła II z górnikami i ich rodzinami w 1988 r., budowany jest kościół pod jego wezwaniem. Boliwijczycy nazywają Papieża Zwiastunem Pokoju i pamiętają, jak upomniał się o ich prawo do godnej pracy. Jan Paweł II dostał wtedy od górników kask, a biedna Indianka przyniosła do ołtarza pusty garnek – symbol boliwijskiej biedy.
- Na placu gdzie Ojciec Święty spotkał się z górnikami, ludzie spotykają się żeby oddać hołd Janowi Pawłowi II – mówi bp Krzysztof Białasik. – Burmistrz razem z całym miastem wybudowali piękny plac. Postawiono figury 12 apostołów, krzyż i oczywiście przed krzyżem stoi figura Ojca Świętego, który błogosławi miasto Oruro. Właśnie w tym miejscu obok tego placu rozpoczęliśmy budowę kościoła na cześć bł. Jana Pawła II. Jest to wysiłek całego miasta i podziękowanie za ten pobyt Ojca Świętego w tym mieście – powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz diecezji Oruro, polski werbista.
Dziękczynienie za beatyfikacje bł. Jana Pawła II przeżywał wczoraj Kościół w Algierii. Uroczystość zorganizowała polska placówka dyplomatyczna wraz z nuncjaturą apostolską w tym kraju.
- Uroczystość odbyła się w bazylice Notre Dame d'Afrique w Algierze. Wśród wiernych przybył personel ambasady Rzeczpospolitej Polskiej z Leszkiem Minałto, chargé d'affaires ad interim, korpus dyplomatyczny akredytowany w Algierii oraz osoby konsekrowane, przedstawiciele Polonii i miejscowi wierni – powiedział prałat Piotr Tarnawski. – 3 maja był w Algierii dniem powszednim. Tym bardziej cieszył fakt, że bazylika była wypełniona wiernymi. Bardzo miłym gestem był liczny udział korpusu dyplomatycznego. Takie celebracje tutaj w Algierii nie są częste, dlatego wczorajsza uroczystość jest warta zauważenia, ponieważ wpisuje się w uniwersalny charakter uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II - mówił sekretarz nuncjatury.
Archidiecezja Waszyngtonu otwiera nowe seminarium duchowne pw. bł. Jana Pawła II. Jak poinformowano nowa placówka przyjmie kandydatów do kapłaństwa w sierpniu br. a jej uroczystego poświęcenia dokona arcybiskup stolicy USA, kard. Donald Wuerl 22 października, w liturgiczne wspomnienie błogosławionego papieża.
- Papież Jan Paweł II był szczególnym wzorem dla wielu ludzi, jako wyjątkowy ksiądz, biskup i papież. Przez ćwierćwiecze swojego pontyfikatu podróżował wiele i daleko, spotykał ogromne rzesze ludzi i zachęcał ich słowami: „Nie lękajcie się! Zaufajcie Bogu. Otwórzcie wasze serca Chrystusowi. Te słowa zainspirowały wielu młodych ludzi w ich powołaniu – zaznaczył kard. Wuerl. Kandydaci do kapłaństwa rozpoczną edukację w dysponującym 30 miejsc seminarium w sierpniu br.
- Nowym seminarium w archidiecezji chcemy zainspirować młodych mężczyzn, aby stali się częścią nowej ewangelizacji, tutaj rozpocząć edukację, w swej ojczyźnie i tym samym mieć możliwość stania się integralną częścią lokalnej wspólnoty katolickiej w Waszyngtonie - zaznaczył amerykański purpurat.
Edukację filozoficzno-teologiczną klerycy będą pobierać w niedaleko położonym Katolickim Uniwersytecie Ameryki (Catholic University of America) a formację kapłańską w seminarium.
Jak na razie budynki nowego seminarium są remontowane. Całkowicie odnowiona zostanie także kaplica, która zostanie poświęcona Maryi Matce Kościoła. Obecnie w archidiecezji Waszyngtonu kształci się 67 seminarzystów.
Skomentuj artykuł