"Doświadczenia wolności: z Bogiem i bez Boga"

(fot. Foter.com)
KAI / mm

Pod hasłem "Doświadczenia wolności: z Bogiem i bez Boga" rozpoczął się wczoraj w Berlinie "Dziedziniec Pogan", spotkanie dialogu chrześcijan z niewierzącymi. W otwarciu dwudniowych dyskusji uczestniczyli przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kard. Gianfranco Ravasi, urzędujący burmistrz Berlina Klaus Wowereit, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollisch oraz arcybiskup Berlina, kard. Rainer Maria Woelki.

Kard. Ravasi powiedział, że celem zainicjowanego przez papieża Benedykta XVI dialogu pod nazwą “Dziedziniec Pogan", jest przełamanie fundamentalistycznych postaw w Kościele, w nauce oraz kulturze. Ten dialog z ludźmi stojącymi poza Kościołem "rozszerzył" papież Franciszek. Według kard. Ravasiego ateiści i agnostycy mogliby pomóc Kościołowi w odkryciu "drugiej strony prawdy".

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury podkreślił też, że spośród ponad 20 "odsłon" Dziedzińca Pogan w różnych miejscach Europy, dialog w Berlinie ma "szczególnie modelowy charakter". Metropolia berlińska uchodzi bowiem za miasto zsekularyzowane i postmodernistyczne. Natomiast zdaniem burmistrza Wowereita Berlin "z pewnością nie jest miastem bez Boga". Zwrócił uwagę, że w stolicy Niemiec jest ponad 250 wspólnot religijnych oraz podejmowanych jest wiele inicjatyw międzyreligijnych. Burmistrz Berlina wyraził też swoją osobistą radość, że watykańska inicjatywa dialogu jest realizowana w stolicy Niemiec. Przypomniał, że pomysł zorganizowania w Berlinie "Dziedzińca Pogan" zrodził się w lutym 2012 roku, kiedy arcybiskup Woelki został podniesiony do godności kardynała. Na tej uroczystości obecny był również Klaus Wowereit.

DEON.PL POLECA

Abp Zollitsch określił planowane w Berlinie fora dyskusyjne i wydarzenia kulturalne jako "eksperyment", który będzie "promieniował" dalej na całe Niemcy. Natomiast kard. Woelki wyraził nadzieję, że dyskusje będą prowadzone na zasadzie "równego z równym" i że partnerzy dialogu będą respektowali poglądy innych. Przedmiotem tego dialogu musi być współżycie w sferze społecznej w tak wielokulturowym i wieloreligijnym mieście jakim jest Berlin, a "jednym z elementów ku temu jest wspólna baza etyczna".

Dwudniowe forum dialogu jest organizowanego przez Papieską Radę Kultury, Konferencję Biskupów Niemieckich i Archidiecezję Berlińską, a dyskutują w nim chrześcijanie i politycy, przedstawiciele świata nauki i kultury pod hasłem "Doświadczenia wolności: z Bogiem i bez Boga".

Przed rozpoczęciem spotkań kard. Ravasi oraz abp Zollitsch wpisali się do Złotej Księgi miasta Berlin. Natomiast jutro kard. Ravasi spotka się z Gregorem Gysi. Szef frakcji "Die Linke" w niemieckim Bundestagu powiedział w rozgłośni "Deutsche Welle", że chętnie przyjął zaproszenie do "Dziedzińca Pogan". Jak powiedział, sam uważa się za "poganina". Jego ojciec tłumaczył mu to w ten sposób, że poganinem jest ktoś, do kogo Bóg jeszcze nie przyszedł. "To brzmi całkiem nieźle" - stwierdził Gysi.

Zdaniem Gysiego Kościół, podobnie jak polityka, za mało tłumaczy swoje sprawy mając na uwadze współczesnych ludzi. Podkreślił, że "trzeba znowu stworzyć warunku ku temu, aby ludzie głębiej zastanawiali się nad pewnymi sprawami". "A czy robi się to z pobudek religijnych, czy też światopoglądowych, jest mi zupełnie obojętne" - stwierdził niemiecki polityk. Dodał, że choć nie jest człowiekiem religijnym, doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywają w Niemczech Kościoły i inne wspólnoty wyznaniowe.

W nieoficjalnym spotkaniu z kardynałem Ravasim, które odbędzie się w Niemieckim Towarzystwie Parlamentarzystów w gmachu obok Reichstagu, weźmie udział kilkunastu posłów z różnych frakcji parlamentarnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Doświadczenia wolności: z Bogiem i bez Boga"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.