Dr Półtawska apeluje do polityków

(fot. youtube.com)
KAI / kn

Do zgłaszania i popierania projektów ustaw "odbudowujących w naszym porządku prawnym moralny fundament naszej cywilizacji" zaapelowała do polityków dr Wanda Półtawska.

Znana lekarka, przyjaciółka Jana Pawła II poparła zainicjowaną w Senacie akcję na rzecz wykreślenia zapisu mówiącego o tym, że lekarz, który powołując się na klauzulę sumienia odmawia dokonania aborcji, ma obowiązek wskazania innego, który takiego czynu dokona.

Nawiązując do opracowanej przez siebie Deklaracji Wiary, którą poparło ponad 3 tys. lekarzy, dr Półtawska opowiedziała się za analogiczną deklaracją polityków. Jej zdaniem powinna ona polegać na "zgłaszaniu i popieraniu konkretnych projektów ustaw odbudowujących w naszym porządku prawnym moralny fundament naszej cywilizacji".

DEON.PL POLECA

Znana lekarka podkreśla, że uprzedniość zasad moralnych do stanowionego prawa oznacza, iż prawo nigdy nie może zmuszać do niemoralności. Wyraża też satysfakcję, że w Senacie RP zainicjowano akcję na rzecz wykreślenia z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zapisu obligującego lekarza odmawiającego dokonania aborcji do wskazania innego, który to uczyni.

W liście datowanym na 5 czerwca współpracowniczka Jana Pawła II zwraca się z prośbą do wszystkich Senatorów, szefów partii i klubów parlamentarnych o poparcie tej inicjatywy. "Sprawa, której dotyczy projekt, jest jednym z wielu postulatów środowisk lekarskich popierających Deklarację Wiary. Będziemy wdzięczni za przyczynienie się do jego wykonania tak, by za nim mogły pójść kolejne" - pisze dr Półtawska.

Inicjatorem wzmiankowanego zapisu ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jest senator PiS Kazimierz Jaworski. Jego zdaniem dotychczasowy zapis jest nielogiczny "Lekarz, który sam nie chce zabijać, musi przyczynić się do popełnienia czynu niemoralnego dopomagając w uśmierceniu dziecka. Z moralnego punktu widzenia, tak czy inaczej, musi być to kwalifikowane jako współudział" - zwraca uwagę senator.

Z przepisu wynika ponadto, że lekarz ma prawo żądać od innych, by zdradzili mu swoje przekonania moralne i religijne, bowiem, argumentuje polityk PiS "skąd w inny sposób miałby się dowiedzieć, do kogo może odesłać pacjenta żądającego od niego tego, co on sam uważa za niemoralne?"

Sen. Jaworski poinformował, że 5 czerwca rozesłał do wszystkich senatorów stosowny projekt ustawy, wykreślający obowiązek lekarza wskazywania innego, który dopuści się przerwania ciąży.
Przypomnijmy, że do sprawy klauzuli sumienia, także w odniesieniu do problemu, na który wskazuje obecnie dr Półtawska, odniósł się w wywiadzie dla KAI prof. Andrzej Zoll. Komentując w lutym br. stanowisko Komitetu Bioetycznego przy Prezydium PAN, iż klauzula sumienia jest nadużywana przez lekarzy, znany prawnik ocenił, że stanowisko Komitetu jest niezgodne z Konstytucją. "Dlatego mianowicie, że wolność sumienia jest prawem podstawowym, wynikającym bezpośrednio z godności człowieka" - argumentował prof. Zoll.

Przypomniał, że zarówno w świetle przepisów prawa międzynarodowego, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (m.in. art. 18), Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (art. 9.) jak i Konstytucji RP wolność sumienia jest prawem podstawowym. "Wobec tego nie musi być podstawy prawnej, żebym mógł powołać się na klauzulę sumienia" - wskazywał b. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem prof. Zolla zmuszanie lekarza do tego, żeby wskazywał kolegę, który w sytuacji, gdy on sam nie chce wykonać aborcji, miałby tego czynu dokonać - nie ma żadnej podstawy, pomijając już sprawę samego sumienia lekarza. "Dlaczego lekarz ma prowadzić dochodzenie, który z jego kolegów jest gotowy do przerywania ciąży? Jeżeli państwo wprowadziło warunki dopuszczalności takiego czynu, to państwo ma zorganizować informację gdzie może się udać kobieta, która się na to decyduje" - argumentuje prawnik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dr Półtawska apeluje do polityków
Komentarze (3)
E
esse
7 czerwca 2014, 08:13
Wezwanie Pani Doktor Półtawskiej nie spodoba się deonowemu proboszczowi ks. Błyszczowi - a przeciez musi błyszczeć w mediach
J
Joanna
6 czerwca 2014, 21:33
Jak dobrze, że mamy takie postacie życia publicznego jak prof. Zoll - rozsądny, zdolny logicznie i mądrze rozstrzygać najbardziej skomplikowane kwestie prawne i etyczne. 
S
Słaba
6 czerwca 2014, 21:24
Popieram z całego serca sprawę poszerzenia klauzuli sumienia - żeby lekarz nie musiał wskaxywać, kto wykona coś, czego on zgodnie z sumieniem odmawia. Dobrze, że ktoś w końcu złoży konkretny projekt ustawy w tej sprawie. Bo dyskutuje się na ten temat już od wielu miesięcy (a może dłużej) i nic. Ja kojarzę tego typu dyskusje jeszcze w związku ze sprawą tzw. Agaty w Sztrasburgu. Zdaje się, że prof. Zoll, już wtedy wypowiadał się, popierając takie poszerzenie, jako zgodne z duchem prawa.