Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków

KAI / drr

W strumieniach deszczu ponad 2 tysiące osób przeszło dziś w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Za papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI wierni powtarzali: "Nie mogliśmy tu dziś nie przybyć". Akcentowano, że modlitwa w tym miejscu jest obowiązkiem wobec prawdy, tych, którzy tu cierpieli, oraz Boga.

Tekst rozważań czytanych podczas kilkukilometrowej trasy wzdłuż ścieżek obozowych miał charakter ściśle religijny oraz informował, czym były i jakie funkcje pełniły w czasie funkcjonowania obozu napotykane na trasie budynki lub ich ruiny. Zatrzymywano się m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V i budynku komendantury obozu.

"Chcemy podczas tej drogi pamiętać o wszystkich, którzy tutaj zginęli, cierpieli, i prosić Boga, by w swym wielkim miłosierdziu przyjął ich ofiarę, i tę ofiarę przemienił w owoce miłości, pokoju, owoce nadziei" - modlono się podczas nabożeństwa.

DEON.PL POLECA

Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice modlili się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano różaniec.

W szczególny sposób przywoływano ofiarę św. Maksymiliana Kolbego, który, jak podkreślano, w miejscu, gdzie podeptano godność człowieka, odniósł duchowe zwycięstwo, podobne do zwycięstwa samego Chrystusa.

"Módlmy się za nas wszystkich, abyśmy mieli odwagę i siłę każdego dnia stawać po stronie prawdy. Módlmy się za wszystkich tych, którzy na tej Golgocie XX wieku przyjęli krzyż i idąc śladami Pan nie ugięli się pod jego ciężarem" - wzywano przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej.

Na koniec Drogi Krzyżowej błogosławieństwa udzielił ks. infułat Władysław Fidelus z konkatedry żywieckiej. W kościele w Brzezince sprawowana była natomiast Msza św.

Tradycja odprawiania nabożeństw Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu sięga czasów sprzed wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Inicjatorem były Kluby Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia i Krakowa.

Najwięcej osób przybyło tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu.

Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.