Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków
W strumieniach deszczu ponad 2 tysiące osób przeszło dziś w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Za papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI wierni powtarzali: "Nie mogliśmy tu dziś nie przybyć". Akcentowano, że modlitwa w tym miejscu jest obowiązkiem wobec prawdy, tych, którzy tu cierpieli, oraz Boga.
Tekst rozważań czytanych podczas kilkukilometrowej trasy wzdłuż ścieżek obozowych miał charakter ściśle religijny oraz informował, czym były i jakie funkcje pełniły w czasie funkcjonowania obozu napotykane na trasie budynki lub ich ruiny. Zatrzymywano się m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V i budynku komendantury obozu.
"Chcemy podczas tej drogi pamiętać o wszystkich, którzy tutaj zginęli, cierpieli, i prosić Boga, by w swym wielkim miłosierdziu przyjął ich ofiarę, i tę ofiarę przemienił w owoce miłości, pokoju, owoce nadziei" - modlono się podczas nabożeństwa.
Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice modlili się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano różaniec.
W szczególny sposób przywoływano ofiarę św. Maksymiliana Kolbego, który, jak podkreślano, w miejscu, gdzie podeptano godność człowieka, odniósł duchowe zwycięstwo, podobne do zwycięstwa samego Chrystusa.
"Módlmy się za nas wszystkich, abyśmy mieli odwagę i siłę każdego dnia stawać po stronie prawdy. Módlmy się za wszystkich tych, którzy na tej Golgocie XX wieku przyjęli krzyż i idąc śladami Pan nie ugięli się pod jego ciężarem" - wzywano przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej.
Na koniec Drogi Krzyżowej błogosławieństwa udzielił ks. infułat Władysław Fidelus z konkatedry żywieckiej. W kościele w Brzezince sprawowana była natomiast Msza św.
Tradycja odprawiania nabożeństw Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu sięga czasów sprzed wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Inicjatorem były Kluby Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia i Krakowa.
Najwięcej osób przybyło tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu.
Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Skomentuj artykuł