"Duch Święty nieustannie wzbudza nowe ruchy". Dyskusja o pentekostalizacji w Kościele

"Duch Święty nieustannie wzbudza nowe ruchy". Dyskusja o pentekostalizacji w Kościele
(fot. Edward Cisneros)
KAI / kw

Co Akwinata powiedziałby o współczesnym ruchu charyzmatycznym? - zastanawiali się w Krakowie uczestnicy spotkania wokół książki "Odnowa w łasce" o. Tomasza Gałuszki OP. Dyskusja wokół zagadnienia pentekostalizacji w Kościele odbyła się w kapitularzu klasztoru ojców dominikanów.

Ruchy charyzmatyczne w Kościele są przedmiotem ożywionej dyskusji i wielu kontrowersji.

Książka o. Gałuszki wnosi do tej debaty kontekst tradycji. Jak podkreśla autor, teologia charyzmatów św. Tomasza z Akwinu nie została dotąd dobrze opracowana, a zagadnienie ruchu charyzmatycznego jest ciekawym tematem badawczym. Zaznaczył ponadto, że nie jest przypadkowy tytuł książki: "Odnowa w łasce". Stanowi ona ciąg tropów, które doprowadzają do stwierdzenia, że charyzmaty są naturalną rzeczą, kiedy człowiek jest blisko Boga.

Według niego Bóg daje możliwość doświadczenia rzeczy, których człowiek potrzebuje.

DEON.PL POLECA

O. Gałuszka: "Chrzest w Duchu Świętym"? Mamy to w Kościele od dawna [WYWIAD] >>

"Zaśnięcie w Panu jest odpoczynkiem niedoskonałym, ale dającym przedsmak nieba. To element normalnej współpracy człowieka z Bogiem" - tłumaczył podczas spotkania w kapitularzu klasztornym. Jak dodał, Zesłanie Ducha Świętego było dla apostołów doświadczeniem "fizycznego wyrwania z bezpiecznego wnętrza Kościoła".

Dyrektor Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie, o. Radosław Broniek OP przypomniał, że ruch Odnowy w Duchu Świętym nie ma dobrej renomy w pewnych kręgach w Kościele, bo dochodzi w nim czasem do nadużyć. Należy jednak spojrzeć na to zjawisko z perspektywy doświadczenia Kościoła.

"Duch Święty nieustannie wzbudza nowe ruchy i pobudza świętych ludzi, by przyczyniali się do odnowy Kościoła" - zaznaczył. Wymieniając wartości ruchu charyzmatycznego, jak żywe doświadczenie Boga i miłość do Słowa, zakonnik zauważył jednocześnie, że jego słabością jest brak dowartościowania tradycji. "Wydobywając skarby tradycji Kościoła, Odnowa lepiej odnajduje swoją tożsamość i miejsce w Kościele" - ocenił.

O. Wit Chlondowski OFM, duszpasterz Szkoły Nowej Ewangelizacji "Zacheusz" w Cieszynie, przypomniał za bp. Andrzejem Siemieniewskim trzy znaczenia pojęcia "pentekostalizacja": zjawisko, które zaowocowało ruchem zielonoświątkowym, przeniknięcie tego ruchu najpierw do kościołów protestanckich, następnie do Kościoła katolickiego oraz forma katolicka, w której ruch charyzmatyczny zmienił się i wniósł do doświadczenia Kościoła otwartość na bezpośrednie działanie Ducha Świętego i Jego charyzmaty. Franciszkanin podkreślał, że wszyscy wierzący mają misję, a skoro tak jest, to aby ją wypełnić, muszą odkryć charyzmaty, dzięki którym możliwa jest współpraca z Bogiem. Zastanawiał się również nad tym, jak charyzmaty powinny funkcjonować w parafiach i stwierdził, że drogą do aktywności w Kościele jest odkrycie, że jesteśmy "dziedzicami Boga".

Prof. Aleksander Bańka zauważył w dyskusji, że tym, co leży u podstaw dobrego doświadczenia charyzmatów, jest więź z Bogiem. Aby mogła się ona zawiązać, człowiek potrzebuje przyjąć uzdrowienie. Im silniejsza jest ta więź, tym większe uporządkowanie życia. "Zdrowe doświadczenie w służbie Ewangelii będzie się przejawiało w rzeczach zadziwiających" - mówił, dodając, że nadzwyczajne zjawiska dzieją się zawsze "po coś". Nie wolno jednak zapominać o celu, jakim jest głoszenie Dobrej Nowiny. Przestrzegał przy tym przed wpadaniem w "kult uzdrowienia".

Jego zdaniem, znaki są elementem orędzia ewangelicznego. "Życie przejawia się w braku świętego spokoju. To jest rzeczywistość dynamiczna" - ocenił.

Książka "Odnowa w łasce. Teologia charyzmatów św. Tomasza z Akwinu. Jak dotknąć Boga i otrzymać charyzmaty" o. Tomasza Gałuszki OP ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Esprit. Autor jest teologiem, doktorem habilitowanym historii średniowiecza. Zajmuje się historią papiestwa, teologii i biblistyki średniowiecznej, prawa karnego, herezjami i ruchami świeckich. Pracuje nad średniowiecznymi rękopisami m.in. dzieł św. Tomasza z Akwinu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Duch Święty nieustannie wzbudza nowe ruchy". Dyskusja o pentekostalizacji w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.