Dwa przypadki abdykacji papieży w historii

(fot. EPA/Alessando di Meo)
PAP / drr

Abdykacja papieża Benedykta XVI będzie trzecią w historii Kościoła - mówi historyk Kościoła o. dr Arkadiusz Smagacz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W przeszłości abdykowali już: papież Celestyn V w 1294 r. oraz papież Grzegorz XII w 1415 r.

Najbardziej znaną jest abdykacja Celestyna V. Wybrany na papieża 5 lipca 1294 r. Wcześniej był mnichem benedyktyńskim i pustelnikiem. - Nazywany był papieżem anielskim, ponieważ oczekiwano od niego, że w trudnej wówczas sytuacji odnowi Kościół - powiedział o. Smagacz.

Celestyn V był papieżem przez kilka miesięcy. Jak zaznaczył o. Smagacz, powody jego ustąpienia nie są do końca jasne. Wiadomo, że Celestyn V chciał oddalić się na pewien czas na modlitwę w odosobnieniu i na ten okres chciał przekazać władzę papieską kardynałom. Kardynałowie uznali jednak, że to niemożliwe, aby papież zwalniał się z obowiązków papieskich i przekazywał władzę komuś innemu. Papież wtedy abdykował - decyzję o abdykacji ogłosił 13 grudnia 1294 r.

DEON.PL POLECA

O. Smagacz powiedział, że Celestyn V był świadomy trudności swego pontyfikatu, ale też i tego, że nie będzie w stanie tym trudnościom sprostać. - Jego życie jako pustelnika było mocno oddalone od spraw ówczesnego świata i spraw Kościoła w świecie - zaznaczył.

Następcą Celestyna V został Bonifacy VIII. Obawiał się on, że wokół Celestyna V mogłaby się gromadzić jakaś opozycja, dlatego umieścił go w odosobnieniu, gdzie ten zmarł. Oskarżano potem Bonifacego VIII, że przyczynił się do śmierci swego poprzednika.

Inny przypadek abdykacji wydarzył się w czasach wielkiej schizmy zachodniej Kościoła. W 1378 r. część kardynałów francuskich, nie zgadzając się na ówczesnego papieża, który był w Rzymie - Urbana VI - wybrała antypapieża Klemensa VII. Klemens VII powrócił do Awinionu, gdzie przez następne lata rezydował on i jego następcy. - To doprowadziło do podziału Kościoła na dwie obediencje - na część wierną papieżowi rzymskiemu oraz na część wierną papieżowi z Awinionu - tłumaczy o. Smagacz.

W Kościele powstała doktryna koncyliaryzmu mówiąca, że najwyższą władzę - wyższą od papieża - ma sobór, na którym może być rozwiązany problem schizmy. W 1409 r. zwołano sobór w Pizie (który ostatecznie okazał się synodem), gdzie odwołano obu ówczesnych papieży z urzędów i powołano jednego - Aleksandra V. Doszło jednak do jeszcze większej schizmy i powstały trzy obediencje - rzymska, awiniońska i pizańska.

Problem rozwiązano podczas soboru w Konstancji w latach 1414-1418. Sobór ten zwołał papież pizański Jan XXIII (następca Aleksandra V) i cesarz niemiecki Zygmunt Luksemburczyk. Chciano tam doprowadzić do detronizacji wszystkich papieży - w Awinionie był wówczas Benedykt XIII, pizańskim papieżem był Jan XXIII, a papieżem rzymskim Grzegorz XII - i wyboru jednego.

Jan XXII na wieść, że sobór chce go pozbawić urzędu, uciekł. Został jednak zatrzymany, doprowadzony na sobór i zdetronizowany. Do Benedykta XIII do Awinionu wysłano poselstwo z prośbą o abdykację, ale on odpowiedział, że nie uznaje soboru i nie zrzeknie się władzy pieskiej. - Do końca swego życia był antypapieżem - zaznaczył o. Smagacz.

Z takim samym poselstwem udano się do Grzegorza XII. Ten postawił warunek, że najpierw on swoją władzą papieską zwoła odbywający się już sobór w Konstancji i dopiero na takim soborze - zwołanym jego mocą - ogłosi bullę o abdykacji. Tak się stało w roku 1415 - bulla o abdykacji Grzegorza XII została ogłoszona 4 lipca. Zmarł dwa lata później jako kardynał. Po Grzegorzu XII 11 listopada 1417 r. wybrany został papież Marcin V. - Ten już był jedynym prawowiernym papieżem - dodał o. Smagacz.

O. Smagacz przypomniał, że prawo kanoniczne przewiduje sytuację, kiedy papież sam z własnej woli może zrzec się urzędu. Z tego punktu widzenia decyzja Benedykta XVI nie jest ewenementem, ale, jak zaznaczył, ze "względów mentalnych" jest ona przełomem, bo przez ostatnich kilka wieków nowy papież był wybierany po śmierci poprzedników.

- Ten przełom wzywa do refleksji nad sytuacją Kościoła dzisiaj. Benedykt XVI uznał, że jest potrzebny człowiek, który w pełni sił ducha i sił fizycznych przeprowadzi Kościół przez ten trudny czas - powiedział o. Smagacz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dwa przypadki abdykacji papieży w historii
Komentarze (7)
P
polonista
12 lutego 2013, 16:50
W artykule raz jest Jan XXII innym razem Jan XXIII, no to w końcu który? I co to jest "władza pieska" Benedykta XIII ?
MS
Mind Service
11 lutego 2013, 22:42
Benedykt XVI nie jest drugim, czy trzecim lecz piątym w historii papieżem, który abdykował. Pierwszym papieżem, który zrezygnował z urzędu był Poncjan (z rodu Calpurnia). Biskupem Rzymu został 21 lipca 230 r. Pontyfikat Poncjana przypadł na czas kontynuacji schizmy związanej z wyborem antypapieża Hipolita. W 234 r. cesarz zesłał papieża Poncjana i antypapieża Hipolita do kamieniołomów na Sardynię. Poncjan jako pierwszy abdykował - prawdopodobnie po to, aby umożliwić wybór swojego następcy, 28 września 235 r. Pogodzony z Hipolitem zmarł na wygnaniu w październiku 235r. W 1009 r. abdykował Jan XVIII, Giovanni Fasano, Phasianus. Miał przydomek Fasanus (Kogut). Jego elekcji dokonano przy wsparciu Jana Krescencjusza, przywódcy antycesarskiej opozycji w Rzymie. W nieznanych okolicznościach – prawdopodobnie przymuszony, zrezygnował z godności papieskiej i osiadł w klasztorze benedyktyńskim przy Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie wkrótce zmarł i został pochowany. Najbardziej znana jest abdykacja Celestyna V, wybranego na papieża 5 lipca 1294 r. Celestyn V był papieżem zaledwie przez kilka miesięcy. Powody jego ustąpienia nie są do końca jasne. Wiadomo, że Celestyn V chciał oddalić się na pewien czas na modlitwę w odosobnieniu i na ten okres chciał przekazać władzę papieską kardynałom. Kardynałowie uznali jednak, że to niemożliwe, aby papież zwalniał się z obowiązków papieskich i przekazywał władzę komuś innemu. Papież wtedy abdykował 13 grudnia 1294r. W 1418 r. abdykował Grzegorz XII, Angelo Correro, papież od 1406, wybrany w czasach wielkiej schizmy, oświadczył, że jest gotów ustąpić, gdy antypapież Benedykt XIII uczyni to samo. Do ustąpienia nie doszło. Na soborze 1409 w Pizie obu zdetronizowano jako heretyków i schizmatyków oraz wybrano nowego papieża Aleksandra V. Grzegorz XII i Benedykt nie zamierzali abdykować, więc było trzech papieży. Dopiero w czasie soboru w Konstancji (1418) Grzegorz XII zrezygnował z urzędu, a nowym papieżem został Marcin V.
Janusz Brodowski
11 lutego 2013, 21:08
@Andrew Autor użył właściwej numeracji. Antypapież nosił imię Jana XXIII. Jako, że był ikim był jego imię nie widnieje na liscie papieży. Czy słusznie? Nie wiem. W każdym razie jego działalność spowodowała, że przez stulecia nikt nie miał odwagi przyjąć tego imienia. Zdecydował się na to dopiero Angelo Giuseppe Roncalli, którego znamy jako Jana XXIII - papieża.
X
xy
11 lutego 2013, 21:00
a co z papieaem Benedyktem IX ???
D@
do @an
11 lutego 2013, 20:34
@an, dobrze, że poprawił, pewnie w pośpiechu kliknął. (Tylko zaogowani mają szansę poprawić błędy, a Andrew jako niezalogowany nie mógł)
A
an
11 lutego 2013, 20:23
Pisze się dwóch a nie dwuch... jeśli już się wypowiadasz :)
A
Andrew
11 lutego 2013, 20:04
W dwuch miejscach zostalo sformuowane Jan XXIII a powinno byc Jan XXII. Serdecznosci