Dyspensy od piątkowego postu na 11 listopada
Co najmniej 14 biskupów udzieliło swoim diecezjanom dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i zachowania pokutnego charakteru piątku w dniu 11 listopada.
W Święto Niepodległości pokarmy mięsne mogą spożywać m.in. mieszkańcy archidiecezji częstochowskiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, katowickiej, przemyskiej, warszawskiej, warmińskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Ponadto z dyspensy można skorzystać 11 listopada w diecezjach łomżyńskiej, płockiej, radomskiej, włocławskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
"W dniu 11 listopada br. będziemy świętować 93. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Jest to ważne święto dla wszystkich Polaków, w szczególny sposób drogie ludziom w mundurach, pełniącym służbę pod sztandarem "Bóg, Honor, Ojczyzna" - napisał w dekrecie biskup polowy Józef Guzdek. Zachęcił wiernych swej diecezji, obejmującej cały kraj, do modlitwy w intencji Ojczyzny i udziale we Mszach świętych.
- Jest to dzień dziękczynienia za odzyskaną wolność, dzień wielu spotkań, uroczystości. Podobnie jak w innych diecezjach, udzielam dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych - powiedział KAI biskup radomski Henryk Tomasik.
Inni biskupi diecezjalni, którzy udzielili dyspensy ze względu na świąteczny charakter Święta Niepodległości, również zachęcają wiernych i ich gości do modlitwy w intencji papieża Benedykta XVI oraz praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
Rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha poinformował, że chociaż Dzień Niepodległości nie jest świętem kościelnym, to ze względu na jego szczególny charakter biskup zielonogórsko-gorzowski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania czwartego przykazania kościelnego, mówiącego o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i powstrzymania się od udziału w zabawach w dniach i okresach pokuty.
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej jest dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: "Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy".
Skomentuj artykuł