Dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego

Beatyfikacja jest radosnym wydarzeniem - przekonywał abp Kazimierz Nycz (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / wab

- Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą szczególnym podziękowaniem Polaków za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie - powiedział na konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Abp Kazimierz Nycz podkreślał wagę tej beatyfikacji dla stolicy i całej Polski. Przypomniał, że uroczystości beatyfikacyjne połączone są z obchodzonym po raz kolejny Dniem Dziękczynienia.

Nie możemy cofnąć męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, bo za nią stoi zło, ale beatyfikacja jest radosnym wydarzeniem. Zyskujemy pośrednika w modlitwach, orędownika u Boga i wzór do naśladowania - powiedział metropolita warszawski.

DEON.PL POLECA

Ks. Popiełuszko nie tylko wskazuje na przeszłość, przypominając o trudnej historii, ale jest dobrym wzorem dla współczesnych i dla przyszłych pokoleń. Był – w ocenie abp. Nycza – człowiekiem prostym, księdzem, który kochał ludzi i Polskę, prawdziwym patriotą, bronił prawdy przed relatywizmem, uczył głębokiej modlitwy i zawierzenia Bogu, miał umiejętność skupiania wokół siebie ludzi różnych stanów. Był także obrońcą praw człowieka i ludzkiej wolności.

Za Janem Pawłem II możemy powiedzieć, że ks. Popiełuszko jest stróżem granicy między dobrem a złem – powiedział. Dodał, że dla niego, jako biskupa, ks. Jerzy jest patronem współpracy księży ze świeckimi, ważne jest bowiem, by wszyscy czuli się odpowiedzialni za Kościół i razem prowadzili dzieło nowej ewangelizacji.

13 czerwca w kościele św. Stanisława Kostki w południe sprawowana będzie Msza św. Dziękczynna za beatyfikację.

Msza św. beatyfikacyjna rozpocznie się 6 czerwca o godz. 11.00. Będzie ją transmitował Program 1 TVP. Jednak już od godz. 9.30 dla gromadzących się na pl. Piłsudskiego pielgrzymów zaplanowano program muzyczno-religijny. W Eucharystii uczestniczyć będzie niemal 100 biskupów z Polski i zagranicy oraz 1,5 tys. księży. Mszy św. przewodniczyć będzie legat papieski, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i on wygłosi homilię. Po polsku tekst czytać będzie bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP.

Po Mszy św. procesja z relikwiami ks. Jerzego przejdzie z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Na placu przed świątynią ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których zgromadzeni tam wierni będą mogli śledzić Mszę beatyfikacyjną. W czasie, gdy procesja zmierzać będzie do Wilanowa, przed świątynią trwać będzie Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla Dzieci oraz spotkanie z abp. Nyczem. O godz. 15.00 uczestnicy spotkania wypuszczą do nieba baloniki z napisem „Dziękuję” do nieba. O godz. 18.30 procesja z relikwiami dotrze do świątyni i zostanie wprowadzona do Panteonu Wielkich Polaków.

Dzień wcześniej, 5 czerwca, przed świątynią Opatrzności Bożej odbędzie się spotkanie dla młodzieży – przypomniał Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Rozpocznie się o godz. 15.00 „Miasteczkiem Telewizyjnym i Radiowym”. Pod tą nazwą kryje się możliwość nagrywania przez młodych swoich osobistych podziękowań – Bogu, rodzinie, ludziom ważnym w swoim życiu. Odbędą się także warsztaty tańca a młodzi będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Ojczyzno ma” Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław”. Spektakl będzie rekonstrukcją zdarzeń sprzed ponad ćwierć wieku – strajku w Hucie Warszawa. O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z abp. Nyczem a o 17.30 rozpocznie się koncert poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce – transmitowany przez TVP1. O godz. 19.00 rozpocznie się kolejny koncert zespołu „Deus Meus” pt. „Godzina uwielbienia i dziękczynienia”.

30 maja we wszystkich kościołach w Polsce czytany będzie list Episkopatu Polski nt. beatyfikacji ks. Popiełuszki. Biskupi zachęcają w nim m.in. do wspierania budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Zbiórka będzie miała miejsce 6 czerwca w całym kraju. Już od 15 maja można wysyłać sms o treści „dziękuję” na numer 72551.

O stanie budowy świątyni mówił podczas spotkania ks. Krzysztof Mindewicz, wiceprezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Poinformował, ze Panteon Wielkich Polaków, tak jak i cała świątynia, jest w stanie surowym. Brakuje jedynie wykończenia kopuły. Do jej skończenia – planowanego na koniec sierpnia br. - pozostało 10 metrów. Do końca roku ma ją zwieńczyć krzyż. Ks. Mindewicz powiedział również, że zwiększa się ruch pielgrzymkowy w świątyni, codziennie przyjeżdżają dwie-trzy grupy zorganizowane. Panteon i dolny kościół są dostępne dla zwiedzających w soboty w godz. 16-19.00 oraz w niedziele od 10.00 do 19.00. W niedzielę w południe sprawowane są tam Msze św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego
Komentarze (1)
U
uczen
12 maja 2010, 23:35
...jeden ze swietych ksiezy  ,ktory przypominal ze trzeba obawiac sie tylko jednej zdrady , zdrady  Chrystusa , nie mozna nigdy zdradzic Chrystusa, Swiety Kaplanie  wyjednaj nam laske odwagi  i mestwa w zyciu osobistym i spolecznym..