Dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego

Dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego
Beatyfikacja jest radosnym wydarzeniem - przekonywał abp Kazimierz Nycz (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / wab

- Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą szczególnym podziękowaniem Polaków za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie - powiedział na konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Abp Kazimierz Nycz podkreślał wagę tej beatyfikacji dla stolicy i całej Polski. Przypomniał, że uroczystości beatyfikacyjne połączone są z obchodzonym po raz kolejny Dniem Dziękczynienia.

Nie możemy cofnąć męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, bo za nią stoi zło, ale beatyfikacja jest radosnym wydarzeniem. Zyskujemy pośrednika w modlitwach, orędownika u Boga i wzór do naśladowania - powiedział metropolita warszawski.

DEON.PL POLECA

Ks. Popiełuszko nie tylko wskazuje na przeszłość, przypominając o trudnej historii, ale jest dobrym wzorem dla współczesnych i dla przyszłych pokoleń. Był – w ocenie abp. Nycza – człowiekiem prostym, księdzem, który kochał ludzi i Polskę, prawdziwym patriotą, bronił prawdy przed relatywizmem, uczył głębokiej modlitwy i zawierzenia Bogu, miał umiejętność skupiania wokół siebie ludzi różnych stanów. Był także obrońcą praw człowieka i ludzkiej wolności.

Za Janem Pawłem II możemy powiedzieć, że ks. Popiełuszko jest stróżem granicy między dobrem a złem – powiedział. Dodał, że dla niego, jako biskupa, ks. Jerzy jest patronem współpracy księży ze świeckimi, ważne jest bowiem, by wszyscy czuli się odpowiedzialni za Kościół i razem prowadzili dzieło nowej ewangelizacji.

13 czerwca w kościele św. Stanisława Kostki w południe sprawowana będzie Msza św. Dziękczynna za beatyfikację.

Msza św. beatyfikacyjna rozpocznie się 6 czerwca o godz. 11.00. Będzie ją transmitował Program 1 TVP. Jednak już od godz. 9.30 dla gromadzących się na pl. Piłsudskiego pielgrzymów zaplanowano program muzyczno-religijny. W Eucharystii uczestniczyć będzie niemal 100 biskupów z Polski i zagranicy oraz 1,5 tys. księży. Mszy św. przewodniczyć będzie legat papieski, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i on wygłosi homilię. Po polsku tekst czytać będzie bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP.

Po Mszy św. procesja z relikwiami ks. Jerzego przejdzie z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Na placu przed świątynią ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których zgromadzeni tam wierni będą mogli śledzić Mszę beatyfikacyjną. W czasie, gdy procesja zmierzać będzie do Wilanowa, przed świątynią trwać będzie Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla Dzieci oraz spotkanie z abp. Nyczem. O godz. 15.00 uczestnicy spotkania wypuszczą do nieba baloniki z napisem „Dziękuję” do nieba. O godz. 18.30 procesja z relikwiami dotrze do świątyni i zostanie wprowadzona do Panteonu Wielkich Polaków.

Dzień wcześniej, 5 czerwca, przed świątynią Opatrzności Bożej odbędzie się spotkanie dla młodzieży – przypomniał Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Rozpocznie się o godz. 15.00 „Miasteczkiem Telewizyjnym i Radiowym”. Pod tą nazwą kryje się możliwość nagrywania przez młodych swoich osobistych podziękowań – Bogu, rodzinie, ludziom ważnym w swoim życiu. Odbędą się także warsztaty tańca a młodzi będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Ojczyzno ma” Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław”. Spektakl będzie rekonstrukcją zdarzeń sprzed ponad ćwierć wieku – strajku w Hucie Warszawa. O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z abp. Nyczem a o 17.30 rozpocznie się koncert poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce – transmitowany przez TVP1. O godz. 19.00 rozpocznie się kolejny koncert zespołu „Deus Meus” pt. „Godzina uwielbienia i dziękczynienia”.

30 maja we wszystkich kościołach w Polsce czytany będzie list Episkopatu Polski nt. beatyfikacji ks. Popiełuszki. Biskupi zachęcają w nim m.in. do wspierania budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Zbiórka będzie miała miejsce 6 czerwca w całym kraju. Już od 15 maja można wysyłać sms o treści „dziękuję” na numer 72551.

O stanie budowy świątyni mówił podczas spotkania ks. Krzysztof Mindewicz, wiceprezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Poinformował, ze Panteon Wielkich Polaków, tak jak i cała świątynia, jest w stanie surowym. Brakuje jedynie wykończenia kopuły. Do jej skończenia – planowanego na koniec sierpnia br. - pozostało 10 metrów. Do końca roku ma ją zwieńczyć krzyż. Ks. Mindewicz powiedział również, że zwiększa się ruch pielgrzymkowy w świątyni, codziennie przyjeżdżają dwie-trzy grupy zorganizowane. Panteon i dolny kościół są dostępne dla zwiedzających w soboty w godz. 16-19.00 oraz w niedziele od 10.00 do 19.00. W niedzielę w południe sprawowane są tam Msze św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.