Warszawa spodziewa się 200 tys. pielgrzymów

Warszawa spodziewa się 200 tys. pielgrzymów
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i ks. prałat Henryk Małecki (fot. PAP/Radek Pietruszka )
KAI / mik

Ok. 200 tys. pielgrzymów spodziewają się władze Warszawy i Kuria Metropolitalna na beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się 6 czerwca. Miasto jest już przygotowane na ich przyjęcie.

Data beatyfikacji zbiega się z obchodzonym w pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia. – Co roku szukamy motywu przewodniego dla powiedzenia „dziękuję” – powiedział dziś na konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich abp Kazimierz Nycz. Zaznaczył, że w tym roku jest za co dziękować – za postawę Polaków po katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, za solidarność dla powodzian, za ocalenie terenów, których woda nie zalała oraz za ks. Jerzego Popiełuszkę.

DEON.PL POLECA

Ks. Popiełuszko zostanie wyniesiony na ołtarze jako wzór odwagi, pojednania, otwartości na innych, pokory, stróż granicy między dobrem a złem – wymieniał metropolita warszawski. Poinformował, że w Mszy św. beatyfikacyjnej weźmie udział niemal 2 tys. księży i 100 biskupów z kraju i zagranicy. Akredytowanych jest 700 dziennikarzy.

Abp Nycz zwrócił też uwagę, że na Mszy beatyfikacyjnej obecna będzie matka ks. Jerzego Popiełuszki – Marianna. Wskazał ją jako symbol i wyzwanie dla innych rodziców. Jej udało się wychować syna do świętości. A to właśnie – jak podkreślał abp Nycz – jest zadaniem rodziców. Metropolita warszawski wyraził też nadzieję, że ks. Popiełuszko stanie się dla nas wszystkich fundamentem polskiej jedności.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że miasto jest w pełni przygotowane na przyjęcie 200 tys. spodziewanych pielgrzymów. Dla autokarów i samochodów osobowych przygotowane są specjalne miejsca parkingowe, nad bezpieczeństwem będzie czuwać policja, 17 karetek pogotowania i 80 ratowników medycznych. Pielgrzymom zapewniona będzie woda pitna a wokół miejsca celebry i wzdłuż trasy procesji z relikwiami ks. Jerzego – z pl. Piłsudskiego na Pola Wilanowskie – rozstawione będą dodatkowe toalety. Szczegóły można znaleźć na stronie urzędu miasta Warszawy.

– Jesteśmy pokoleniem, które obserwuje znaki czasu, choć może nie zawsze właściwie je odczytujemy – mówiła prezydent Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła, że dla niej osobiście przesłanie, które zostawił ks. Popiełuszko: „Zło dobrem zwyciężaj”, jest niezwykle aktualne i znaczące każdego dnia.

Gotowy jest już projekt ołtarza na Mszę beatyfikacyjną na placu Piłsudskiego oraz obraz beatyfikacyjny ks. Popiełuszki. Ołtarz ma prostą formę w kształcie namiotu, na jego frontonie znajduje się napis: „Zło dobrem zwyciężaj” – poinformował ks. prałat Henryk Małecki, odpowiedzialny za organizację uroczystości na pl. Piłsudskiego. Od ołtarza biegnie „rzeka czerwieni” z kwiatów, symbolizująca męczeństwo kapłana. Ważnym elementem ołtarza jest też krzyż oraz obraz, którego autorem jest malarz Zbigniew Kotyłło z Lublina. Widnieje na nim ks. Popiełuszko w czerwonym ornacie. Relikwiarz jest w formie niewielkiej szkatuły, która będzie niesiona w procesji. Procesję poprowadzi biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki, następnie w drugim etapie bp Tadeusz Pikus, a naprzeciw relikwiom od Świątyni Opatrzności Bożej wyjdzie abp Nycz.

Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej, przypomniał, że 6 czerwca w całym kraju odbędzie się kwesta na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Uruchomiono także specjalny numer sms-owy 72551, na który można wysyłać sms-y o treści „Dziękuję”. – To będzie cegiełka na budowę świątyni – powiedział. Poinformował również, ze od dzisiaj czynny jest serwis informacyjny www.centrumopatrznosci.pl a także strona www.dziekuje.pl, za pośrednictwem której można wysłać wirtualny balonik z osobistym podziękowaniem.

Uroczystości związane z beatyfikacją i Dniem Dziękczynienia rozpoczną się już 5 czerwca, w sobotę, na Polach Wilanowskich przed budowaną Świątynią Opatrzności Bożej. Tego dnia, tak jak i 6 czerwca, odbędą się tam koncerty dla młodych. Dyrektorem koncertów jest Grzegorz Sadurski. Zaznaczył, że sobotni koncert będzie wydarzeniem artystycznym opowiadającym o zdarzeniach z czasów życia ks. Popiełuszki, by przybliżyć młodym atmosferę tamtego okresu. Młodzi artyści wykonają piosenki napisane specjalnie na tę okazję o ks. Jerzym, ale też znane utwory z tamtego okresu, np. „Mury”. Jedną z wykonawczyń będzie Ewelina Flinta, która zaznaczyła, że ks. Popiełuszko jest dla niej wzorem kapłana, ale i człowieka ze względu na swoją niezłomność, odwagę i walkę o wolność słowem, nie orężem.

Darek Malejonek, który także wystąpi na koncercie, powiedział, że ks. Popiełuszko jest symbolem podobnie jak Powstanie Warszawskie. – Młodzi nie potrzebują pomników, ale właśnie takich ludzi z krwi i kości, którzy za wartości takie jak prawda, dobro, wolność, są w stanie oddać nawet swoje życie – zaznaczył. Dodał, że nie wszyscy wiedzą, iż ks. Jerzy przygotowując się do kazań słuchał muzyki reggae.

Specjalnie na beatyfikację Poczta Polska przygotowała znaczek z wizerunkiem ks. Popiełuszki.

Podczas konferencji przypomniano program uroczystości beatyfikacyjnych oraz Dnia Dziękczynienia. W sobotę 5 czerwca od godz. 15.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpocznie się Spotkanie Młodych. Młodzież będzie mogła nagrać swoje podziękowania audio i wideo za pośrednictwem Miasteczka Telewizyjnego i Radiowego. Od 16.00 do 17.00 zaplanowano spotkanie z abp. Nyczem, a od 17.30 koncert poświęcony ks. Popiełuszce, transmitowany przez TVP1. Od 19.00 trwać będzie godzina uwielbienia i dziękczynienia.

W niedzielę, 6 czerwca, Msza św. beatyfikacyjna pod przewodnictwem abp. Angelo Amato rozpocznie się o godz. 11.00 na Pl. Piłsudskiego. Ok. godz. 13.30 wyruszy procesja z relikwiami ks. Popiełuszki na Pola Wilanowskie. W tym czasie przed Świątynią Opatrzności trwać będzie Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla Dzieci. O godz. 15.00 młodzież i dzieci wypuszczą do nieba baloniki z podziękowaniami. Przybycie procesji z relikwiami przewiduje się na ok. 18.30, zostaną one uroczyście wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa spodziewa się 200 tys. pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.