Przygotowania do beatyfikacji ks. Jerzego
Ks. Jerzy Popiełuszko pokazał swoim życiem, jak służyć Bogu, Kościołowi, drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., odprawianej w duchu przygotowania do beatyfikacji kapelana „Solidarności” w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej.
W świątyni tej 19 każdego dnia miesiąca od 25 lat odbywają Msze św. za Ojczyznę.
Abp Gądecki otworzył po Mszy św. wystawę poświęconą osobie i dziełu ks. Jerzego Popiełuszki mieszczącą się w poznańskiej świątyni.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił, że ks. Popiełuszko miał niezwykły dar jednoczenia i zdobywania ludzi różnych profesji i środowisk. – Ludzie lgnęli do niego, emanowało z niego dobro i ciepło – stwierdził arcybiskup.
Abp Gądecki wspomniał o działalności duszpasterskiej ks. Jerzego wśród małżeństw i rodzin. Podkreślił, że utrzymywał on kontakty także z niewierzącymi, a w swoim nauczaniu zwracał się do rządzonych i rządzących, nieustannie odwołując się do słów: „zło dobrem zwyciężaj”, które stały się jego mottem życiowym.
Metropolita poznański podkreślił, że dzisiaj potrzebujemy świętych na miarę ks. Jerzego. – Potrzebna jest nam bowiem pamięć o męczennikach, by umacniała się jedność Kościoła przez praktykowanie wzajemnej miłości. Obcowanie ze świętymi łączy nas z Chrystusem – argumentował arcybiskup. Przestrzegał przed uleganiem pokusy osiągnięcia doskonałości bez Boga.
– Bez Chrystusa nie można niczego osiągnąć – apelował metropolita poznański. Zauważył, że warunkiem trwania „Solidarności” jest jej obrona godności człowieka i godności Boga, bo bez Boga człowiek nikczemnieje.
Eucharystię z arcybiskupem poznańskim koncelebrowali byli i obecni duszpasterze ludzi pracy oraz ksiądz kan. Stefan Komorowski i ks. proboszcz Andrzej Szulc, którzy służyli z ks. Popiełuszką w jednej jednostce w wojsku.
W Mszy św. uczestniczyli m.in. Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, poczty sztandarowe oraz harcerze.
Podczas Mszy św. modlono się za Ojczyznę. Miłosierdziu Bożemu polecano zmarłego tragicznie 10 kwietnia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pozostałe ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.
W poznańskim kościele pw. Matki Bożej Bolesnej 19. dnia każdego miesiąca, od 25 lat, odprawiane są Msze św. za Ojczyznę. Przy świątyni od 2005 roku stoi pomnik poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce.
Skomentuj artykuł