Dziękczynienie za Jej obecność w życiu Narodu

KAI / slo

Przeżywane dziś Święto Matki Bożej Jasnogórskiej to jeden z najważniejszych i największych odpustów w częstochowskim Sanktuarium. Co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych przybywających także w pielgrzymkach pieszych. Uroczystość ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu.

Tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem "Królowo Polski, ślubujemy strzec wiary Ojców" i są wołaniem o umocnienie miłości do Jezusa i jego Matki.

O 11.00 Mszy św. odpustowej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, który także wygłosi kazanie.

Wśród setek polskich sanktuariów Jasna Góra ma swoje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. Obraz Maryi na Jasnej Górze zyskał wielką sławę i cześć w całej Polsce po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego.

Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania Narodu Polskiego do wiary i Kościoła. W 1956 r., w 300-lecie słynnych Ślubów Jana Kazimierza, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński ponownie zawierzył Matce Bożej Naród Polski.

Rocznie jasnogórskie sanktuarium nawiedza ponad trzy miliony pielgrzymów. Przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski.

O ustanowienie święta Matki Bożej jasnogórskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce od 1956 r. Święto Matki Bożej Jasnogórskiej paulini czczą we wszystkich klasztorach jako uroczystość patronalną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziękczynienie za Jej obecność w życiu Narodu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.