Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików

Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików
(fot. shutterstock.com)
radawspolna.pl / kw

Już 26 stycznia, będziemy obchodzić XVIII Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom".

Zgodnie z informacjami na stronie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, obchody będą miały miejsce w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

Międzyreligijne spotkanie, współorganizowane przez KEP oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów, będzie przede wszystkim okazją do ekumenicznej modlitwy i lektury fragmentów świętych ksiąg: Biblii i Koranu.

Powstał polski kalendarz trzech religii. Pokazuje ich współistnienie >>

DEON.PL POLECA

Oprócz tego odbędą się dyskusje: w Warszawie na temat odniesienia katolicyzmu i islamu do kwestii ekologicznych, natomiast w Krakowie na temat pokoju w oczach kobiet - wyznawczyń islamu, chrześcijaństwa i judaizmu.

W Krakowie odbędzie się również zbiórka szpiku w lokalnym Centrum Muzułmańskim oraz zbiórka krwi przy parafii św. Mikołaja.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad wielowiekowej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.

Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele ze Zdzisławem Bieleckim, ówczesnym jej współprzewodniczącym ze strony katolickiej, pochodzi idea Dnia Islamu.

W 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.

Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.

Organizatorami wydarzenia są: komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Więcej informacji znajduje się na plakatach:

  • WARSZAWA:

Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików - zdjęcie w treści artykułu

  • KRAKÓW

Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.