Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach
O modlitwę apeluje do polskich katolików dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce ks. Tomasz Atłas. Podkreśla on, że "każdy powinien tego dnia pamiętać o swoich braciach w wierze, którzy mieszkają w Chinach". Chińscy katolicy wierni papieżowi są prześladowani przez komunistyczne władze.
Ks. Atłas zaznacza, że pomimo dyplomatycznych zabiegów Stolicy Apostolskiej wciąż są trudności z nominacjami biskupów. "Podział pomiędzy katolikami wiernymi Rzymowi a tymi z Kościoła ‘państwowego’ napełnia smutkiem a jednocześnie powinien mobilizować do tego, aby dzięki naszej modlitwie udało się tę bolesną ranę zagoić" - mówi dyrektor PDM.
Katolików w Chinach od wielu lat wspiera już Komisja Episkopatu ds. Misji, a także Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podejmują one nie tylko działania informacyjne i modlitewne, ale również pomagają materialnie. W ubiegłym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparło Kościół w Chinach kwotą ponad 4 mln zł. W tym roku chce przekazać dzieciom chrześcijańskim w Chinach Biblię "Bóg przemawia do swoich dzieci". Każde 10 zł ofiarowane na rzecz stowarzyszenia, to 3 egzemplarze Biblii w rękach chińskich dzieci.
Połowa Chińczyków to agnostycy, tradycyjne religie chińskie wyznaje blisko 30 proc. ludności, około 9 proc. to buddyści. Katolicy, których liczbę szacuje się na 12-14 mln stanowią zaledwie 1 proc. Na 138 diecezji 22 nie ma własnych kapłanów.
Komunistyczne Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską ponad pół wieku temu, a następnie władze stworzyły niezależne od papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. To doprowadziło do rozłamu wśród wiernych. Część należy do "oficjalnego Kościoła" działającego pod kontrolą władz, ale większa część należy do Kościoła "podziemnego", wiernego Stolicy Apostolskiej.
Skomentuj artykuł