Dzień Środków Społecznego Przekazu
[-polacco_2_20120124_205545.mp3-]
Prawdziwa komunikacja to nie tylko mówienie, ale również umiejętność słuchania i kontemplacji - pisze Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku zostało ono poświęcone milczeniu w odniesieniu do słowa, czyli treści przekazu. Są to dwa wymiary komunikacji, które powinny się równoważyć i uzupełniać, o czym we współczesnym świecie często się zapomina - podkreśla na wstępie Papież.
Benedykt XVI ukazuje znaczenie milczenia w różnych formach komunikacji, poczynając od tej, która dokonuje się między konkretnymi osobami. Milczenie pozwala nam przemyśleć, co chcemy powiedzieć, a także wysłuchać i zrozumieć drugiego człowieka. W tym sensie jest warunkiem autentycznej wymiany opinii.
W dalszej kolejności Papież mówi o mediach, ze szczególnym uwzględnieniem internetu. "Często współczesny człowiek jest bombardowany odpowiedziami na pytania, których sobie nigdy nie stawia, lub na potrzeby, których nie odczuwa" - pisze Benedykt XVI, podkreślając, że w takiej sytuacji milczenie pozwala poznać, czego tak naprawdę potrzebujemy i co jest dla nas ważne. Tym bardziej, że człowiek nie może się zadowolić jedynie wymianą opinii, lecz poszukuje prawdy.
Szczególnego znaczenia milczenie nabiera w komunikacji z Bogiem. Bóg bowiem przemawia w ciszy, a także ciszą, jak pokazuje doświadczenie ukrzyżowanego Chrystusa - pisze Papież.
Skomentuj artykuł