Dziś obchodzimy 29. Światowy Dzień Chorego oraz wspomnienie Matki Bożej z Lourdes

(fot. unsplash.com)
PAP / df

Ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście".

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża dla całego Kościoła powszechnego 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Chciał on, aby jeden dzień w roku był poświęcony "modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele".

"To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot" - napisał w liście papież Jan Paweł II.

Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża ukazała się ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes. Podczas osiemnastu objawień (w okresie 11 lutego - 16 lipca) Maryja wzywała do modlitwy i pokuty.

DEON.PL POLECA

"Biała Pani" wskazała dziewczynce miejsce, z którego wytrysnęło źródło. Wkrótce mieszkanka Lourdes umoczyła sparaliżowaną rękę w wodzie wypływającej ze źródła i została uleczona. Pierwszy cud zapoczątkował szereg innych.

18 stycznia 1862 roku komisja biskupa z Targes po wielu badaniach ogłosiła dekret, że "można dać wiarę" zjawiskom, jakie się przydarzyły w Lourdes. W roku 1864 ks. proboszcz Peyramale przystąpił do budowy świątyni. W roku 1875 poświęcił ją uroczyście abp Paryża Guibert. W uroczystości tej wzięło udział: 35 arcybiskupów i biskupów, 3 tys. kapłanów i 100 tys. wiernych. W roku 1891 papież Leon XII ustanowił święto Objawienia się Matki Bożej w Lourdes, które św. Pius X w 1907 r. rozciągnął na cały Kościół. Lourdes jest obecnie słynnym miejscem pielgrzymkowym, do którego przybywają tysiące ludzi, by czcić Matkę Bożą, jako Uzdrowienie Chorych.

W tym sanktuarium odbyły się także centralne obchody Światowego Dnia Chorego w roku 1993, 2004 i 2008 r. Od blisko 150 lat Lourdes gości każdego roku ponad 6 mln pielgrzymów i zwiedzających. Pandemia koronawirusa w ubiegłym roku zatrzymała ruch pielgrzymkowy. 17 marca 2020 roku po raz pierwszy od początku objawień sanktuarium zostało zamknięte. Mimo to, w prowadzono modlitwę za pośrednictwem internetu.

Hasłem tegorocznego 29. Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście".

Na każdy Dzień Chorego papież kieruje orędzie. W tym roku Franciszek przypomina m.in. o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się w różnych formach służby ukierunkowanej na wspieranie bliźniego. "Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony" - zaapelował w orędziu papież.

"Braterska miłość w Chrystusie - pisze papież - rodzi wspólnotę, która potrafi leczyć, która nikogo nie opuszcza, która włącza i przyjmuje przede wszystkim najsłabszych".

Prawdziwa miłość jest współudziałem i współodczuwaniem, a czas spędzony z chorym, potrzebującym, opuszczonym jest czasem świętym - wskazał w tym roku w liście do chorych prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zaznaczył, że obowiązujące obostrzenia sanitarne, choć ograniczają i utrudniają bezpośredni kontakt, nie muszą jednak oddalać ludzi od siebie. "Dają szansę odkrycia na nowo, jak cenni dla siebie jesteśmy, jak bardzo siebie nawzajem potrzebujemy. Tej obecności i bliskości drugiego człowieka nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić" – podkreślił abp Polak.

Prymas zachęcił, aby na chorobę, cierpienie i śmierć patrzeć w perspektywie wiary i Ewangelii. "Kiedy obawa o zdrowie, bezradność i lęk przed przyszłością sprawiają, że popadamy w coraz większe przygnębienie, zamykamy się we własnym bólu i samotności. Właśnie wtedy, tym mocniej musimy sobie powtarzać słowa Jezusa: +Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię+" – napisał abp Polak.

W Warszawie w czwartek nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio odprawi mszę św. w intencji chorych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Liturgię o godz. 11.00 będzie koncelebrował kard. Kazimierz Nycz. O tej samej godzinie w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes eucharystii będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Natomiast przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński odprawi mszę św. o godz. 15.00 w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś obchodzimy 29. Światowy Dzień Chorego oraz wspomnienie Matki Bożej z Lourdes
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.