W poniedziałek obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej
Kościół katolicki 22 sierpnia obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Królowej. Wprowadził je papież Pius XII encykliką "Ad Caeli Reginam" 11 października 1954 r., w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Początkowo wspomnienie Maryi Królowej obchodzone było 31 maja. W wyniku posoborowej reformy kalendarza liturgicznego przesunięto je na oktawę uroczystości Wniebowzięcia Maryi – 22 sierpnia.
Czy we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej trzeba iść do kościoła?
Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks prawa kanonicznego. Wśród nich nie znajduje się wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, które przypada 22 sierpnia. Poniżej publikujemy listę wszystkich świąt nakazanych w Kościele Katolickim:
- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 stycznia)
- Objawienie Pańskie (6 stycznia)
- Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy
- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Boże Narodzenie (25 grudnia)
Chociaż wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej nie jest świętem obowiązkowym, i tak zachęcamy do udziału we mszy świętej.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej
W Piśmie Świętym nie ma tekstu, który mówi wprost o królewskim tytule Najświętszej Maryi Panny, ale są takie, które wskazują na to pośrednio. Wśród najważniejszych są słowa archanioła Gabriela w scenie zwiastowania i Elżbiety, która powiedziała do Maryi: "Błogosławiona jesteś między niewiastami". Z koli sama Matka Boża wyznała wówczas: "Oto błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia".
W Apokalipsie św. Jana czytamy o niewiaście obleczonej w słońce i "księżyc pod Jej stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu". Według tradycji Kościoła tą niewiastą jest Maryja.
Na godność królewską Maryi wskazywali od początku chrześcijaństwa święci, błogosławieni, a także ojcowie i doktorzy Kościoła.
Maryja Królową Polski
Tytuł Maryi Królowej Polski sięga drugiej połowy XVI w. Wtedy poeta Grzegorz z Sambora nazywał Maryję "Królową Polski i Polaków". 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, nazywając Ją "szczególną Patronką Królestwa Polskiego".
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem "Królowej Polski". Biskupi zaproponowali papieżowi dzień 3 maja, by podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą polską konstytucją.
W roku 1962 papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski – "główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu".
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł