Dzisiaj Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach

Dzisiaj Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach
Kościół podziemny w Chinach (fot. Surfing The Nations/flickr.com)
KAI / psd

O modlitwę za Kościół w Chinach – zaapelował papież podczas wczorajszej modlitwy Regina Caeli w Watykanie. Na prośbę Benedykta XVI od 2007 w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych w Kościele na całym świecie obchodzony jest Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach.

„Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych, daje nam okazję do obchodów Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach. Kiedy wierni, którzy żyją w Chinach, modlą się, aby jedność między nimi oraz z Kościołem powszechnym stale się pogłębiała, katolicy na całym świecie – zwłaszcza ci, którzy są chińskiego pochodzenia – łączą się z nimi w modlitwie i miłości, które Duch Święty wlewa w nasze serca w szczególny sposób w dzisiejszą uroczystość” – powiedział Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA
Inicjatywa Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach wyszła w 2007 r. od Benedykta XVI, który w „Liście do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” zaapelował, aby 24 maja katolicy na całym świecie, szczególnie zaś ci, którzy są pochodzenia chińskiego, pokazali swą braterską solidarność i troskę o swych współwyznawców w Chinach.

24 maja jest także ważną datą, gdyż w tym dniu chińscy katolicy szczególnie czczą Matkę Bożą w swym narodowym sanktuarium w Szeszan koło Szanghaju.

Ponadto rok 2010 jest ważny dla chińskiego Kościoła, który obchodzi 400. rocznicę śmierci wielkiego misjonarza w Państwie Środka o. Matteo Ricci. Zmarły przed czterema wiekami włoski jezuita do dziś pozostaje wzorem spotkania między cywilizacją europejską a chińską.

50 proc. Spośród ponad 1,3 mld Chińczyków to agnostycy. Tradycyjne religie chińskie wyznaje blisko 30 proc. ludności, około 9 proc. to buddyści, a tylko 1 proc. stanowią katolicy, których jest 12-14 mln. Na 138 diecezji 22 nie ma własnych kapłanów.

Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską ponad pół wieku temu, a następnie władze komunistyczne stworzyły niezależne od papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. To doprowadziło do rozłamu wśród wiernych. Część należy do „oficjalnego Kościoła” działającego pod kontrolą władz, ale większa część należy do Kościoła „podziemnego”, wiernego Stolicy Apostolskiej. Większość katolików żyje na terenach wiejskich. Choć w ostatnich latach coraz więcej wspólnot powstaje w miastach, szczególnie w środowisku ludzi wykształconych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzisiaj Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.