Egipt: katolicki Kościół koptyjski ma nową diecezję
Katolicki patriarcha koptyjski Ibrahim Sedrak za zgodą biskupów Synodu Kościoła Patriarchalnego Aleksandrii dla Koptów i po konsultacji ze Stolicą Apostolską ustanowił eparchię (diecezję) Abu Qurqas w Egipcie. Poinformowało o tym 7 stycznia watykańskie Biuro Prasowego, dodając, że nastąpiło to zgodnie z kanonem 85 Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościołów Wschodnich. Na pierwszego biskupa nowej jednostki kościelnej Synod wybrał franciszkanina o. Becharę Giudę, a wybór ten następnie zatwierdził papież.
Eparchia Abu Qurqas została wydzielona z eparchii Minia w środkowym Egipcie i będzie siódmą jednostką terytorialną tego rodzaju, wchodzącą w skład Patriarchatu Aleksandrii katolickiego Kościoła koptyjskiego.
Biskup-elekt Bechara Giuda urodził się 28 sierpnia 1971 w mieście al-Nagila w północnym Egipcie. W 1983 wstąpił do Seminarium Serafickiego (franciszkańskiego) w Asjucie, po czym 1 września 1996 złożył pierwsze śluby. Studia filozoficzne odbył w innym seminarium franciszkańskim w Gizie, a po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej studiował teologię najpierw w koptyjskokatolickim seminarium patriarszym Maadi w Kairze a następnie na Uniwersytecie św. Pawła w Harissie pod Bejrutem w Libanie.
Po złożeniu ślubów wieczystych 23 marca 2001 roku 8 czerwca tegoż roku przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił różne obowiązki w egipskiej prowincji franciszkańskiej, był m.in. proboszczem, radcą i dyrektorem szkoły w Kom Ombo a od 2010 jest proboszczem i gwardianem Sanktuarium Stygmatów św. Franciszka w Asjucie.
Do katolickiej diecezji koptyjskiej Minia należało przed podziałem ok. 52 tysięcy wiernych. W minionych latach właśnie w tym mieście, będącym siedzibą prowincji i eparchii i wokół niego, dochodziło do licznych zamachów i ataków fanatyków muzułmańskich na chrześcijan. Siedziba nowej eparchii odległa jest o ok. 70 km od Minii.
Katolicki Kościół koptyjski jest w randze patriarchatu (z tytułem aleksandryjskiego) i skupia ok. 250 tys. wiernych, głównie w Egipcie, ale też w niektórych krajach bliskowschodnich oraz w Europie i Ameryce. W jego skład wchodziły dotychczas eparchia patriarchalna Aleksandrii oraz sześć eparchii: Asjut, Giza, Ismailija, Luksor, Minia i Sohag – wszystkie w Egipcie.
Skomentuj artykuł