Egipt: w Kairze powstaje nowy kościół

KAI / psd

Koptyjski Kościół katolicki w Egipcie otrzymał specjalne zezwolenie rządu na budowę świątyni i szkoły w nowej dzielnicy powstającej na południe od Kairu. Wszystkie dotychczasowe wnioski w sprawie budowy kościołów nie miały szans powodzenia. Potwierdził to biskup katolickich koptów w Gizie – Antonios Aziz Mina w rozmowie z międzynarodowym dziełem pomocy ”Kirche in Not” (Kościół w Potrzebie).

Szybkie rozpoczęcie budowy możliwe było dzięki specjalnej ustawie, która zezwala na budowę świątyń w nowo budowanych miastach, poinformował biskup. Zazwyczaj – dodał – otrzymanie takiej zgody na budowę nowego kościoła trwa wiele lat i wymaga osobistego podpisu prezydenta.

DEON.PL POLECA

Nowo powstająca duża miejscowość – Miasto 6 Października (Ville de 6 Octobre) jest odległa o 20 km od granic dynamicznie rozwijającego się Kairu. Bp Mina powiedział, że na budowę kościoła i szkoły rząd przeznaczył działkę wielkości 300 metrów kwadratowych. Podkreślił, że na decyzję władz wpłynęły również naciski wspólnot chrześcijańskich żyjących w okolicach Miasta. „Nasi ludzie mają silną wiarę i nigdy nie przestali głośno domagać się budowy kościoła” – stwierdził koptyjski biskup katolicki.

Koszty związane z budową kościoła i szkoły, obliczane na ok. 300 tysięcy euro, zostaną pokryte przez dzieła pomocy, łącznie z „Kirche in Not”.

W diecezji Giza (z siedzibą właśnie w Mieście 6 Października) organizacja ta pomaga już finansowo w utrzymaniu przedszkoli, szkół, ośrodków duszpasterskich i punktów opieki zdrowotnej. Finansuje też coroczne obozy letnie dla młodzieży, która letni wypoczynek wakacyjny łączy z nauką religii.

Liczący ok. 250 tys. wiernych Koptyjski Kościół Katolicki skupia wiernych, wywodzących się ze starożytnego Kościoła koptyjskiego, będącego pierwotnym wyznaniem mieszkańców dzisiejszego Egiptu przed podbojem tych ziem przez muzułmanów. Koptowie zarówno związani z Rzymem, jak i niezależni od niego, za swego założyciela uważają św. Marka Apostoła i Ewangelistę, który na tych terenach miał działać po opuszczeniu Palestyny i tam ponieść śmierć męczeńską. Nurt katolicki wśród koptów istnieje od połowy XVIII wieku. Od 1741 istnieje katolicka hierarchia koptyjska z własnymi strukturami, która od 1895 ma rangę patriarchatu. Od kwietnia 2006 koptyjskim patriarchą Aleksandrii (z siedzibą w Kairze) jest 75-letni obecnie Antonios Naguib. Kościół dzieli się na 7 eparchii (diecezji), przy czym wszystkie one znajdują się w Egipcie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Egipt: w Kairze powstaje nowy kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.