"Ekonomia powinna służyć człowiekowi"

KAI / drr

- Jeżeli będziemy stawiali najważniejsze wartości i człowieka na pierwszym miejscu, to ekonomia będzie go rozwijała. Jeśli jednak stanie się odwrotnie, wtedy chęć odbudowania ekonomii stanie się dla człowieka wielką tragedią - powiedział w rozmowie z KAI ks. prałat Giuseppe Scotti. Przewodniczący Rady Fundacji Watykańskiej gości w Bydgoszczy z okazji otwarcia Centrum Studiów Ratzingera i międzynarodowej konferencji "Etyka i ekonomia w świetle nauczania Benedykta XVI".

- Pragniemy ten czas poświęcić ekonomii w świetle pogłębionej refleksji na temat encykliki "Caritas in veritate". Chcemy postawić pytania: co jest fundamentem i powodem rozwoju ekonomii?, czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na współczesne wyzwania? - powiedział ks. Scotti.

Prałat podkreślił, że Benedykt XVI nieustannie przypomina o etyce w ekonomii. Zdaniem kapłana, jeśli etykę sprowadzimy tylko do moralności, będzie to niewystarczające. - Ekonomia nie służy tylko temu, aby zgadzały się konta i został wykonany plan. Najważniejsze, abyśmy pamiętali, że właśnie ekonomia nie może, nie powinna być oddzielona od prawdy o człowieku - dodał.

Mówiąc o kryzysie ekonomicznym, kapłan zatrzymał się także nad kwestią demograficzną w społeczeństwie. I znowu - według ks. Scottiego - należy postawić dwa pytania: czy im więcej dzieci, tym większy dramat? Czy posiadanie dzieci to jednak bogactwo rodzin i całego społeczeństwa?

DEON.PL POLECA

- Żyjemy w Europie, w której stworzono mit jedynego dziecka. Myślenie, że mając jedno dziecko, będę miał dobrobyt, mniejsze wydatki jest nieprawdą. Jeżeli chcemy mieć jedno dziecko i dobrobyt, to przygotowujemy kryzys dla przyszłości. Kościół i społeczeństwo muszą mieć odwagę, aby o tym mówić - powiedział.

Ks. prałat Scotti wyraził radość z tego, że dyskusje na ten temat odbywają się w kręgach uniwersyteckich. Dodał, że Centrum Studiów Ratzingera jest właściwym miejscem do szukania prawdy, aby wspólnie ją odkrywać i przekazywać dalej młodemu pokoleniu.

Celem otwartego dzisiaj Centrum Studiów Ratzingera będzie promowanie wiedzy i studiów z zakresu teologii i nauczania kard. Józefa Ratzingera, organizowanie i wspieranie konferencji naukowych, wyróżnianie naukowców i studentów nagrodą o roboczej nazwie "Master Ratzingera", koordynowanie współpracy uczelni w Polsce z uczelniami zagranicznymi.

Centrum mieścić się będzie w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, z którą umowę podpisała Fundacja Watykańska Józefa Ratzingera - Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ekonomia powinna służyć człowiekowi"
Komentarze (3)
E
ewelina
16 czerwca 2012, 11:23
Piotr ,polecaj siebie i dzieci Bogu, a przekonasz się że "uśmiech politowania" nie będzie "Cię dotyczył"(...wszystkie "składki i wszystkie "emerytury" Nasz Pan ma W SWOICH RĘKACH - ufaj)(Nie jest inaczej)
P
piotr
15 czerwca 2012, 23:41
Posiadanie więcej niż trójka dzieci to nie lada wyczyn. Zapłatą za to jest uśmiech politowania tych co poświęcają się karierze bo mają na to czas. Potem dzieci z małżeństw wielodzietnych płacą podatki które idą na emerytury tych co mają większe składki, czyli tych co wybrali karierę. Polacy umieją liczyć. I są tego efekty.
jazmig jazmig
12 czerwca 2012, 10:02
  Ekonomia opisuje pewne zjawiska i wskazuje skutki określonego postępowania. Tyle i tylko tyle. Lekceważenie praw ekonomicznych oglądaliśmy w PRL i całym bloku sowieckim ze znanymi skutkami, a obecnie oglądamy to w kolejno upadających krajach UE. Jeżeli nie nagradza się pracy, a nagradza obibioków, to kraj upadnie. Podobnie, jeżeli utworzy się ogromną liczbę stanowisk urzędniczych, aby urzędnicy wszystko kontrolowali i regulowali, to taka gospodarka upadnie. Już św. Paweł krytykował ludzi zajmujących się rzeczami niepotrzebnymi i głosił, że kto nie chce pracować, ten niech i nie je.