Elektroniczne różańce hitem SacroExpo

Elektroniczne różańce hitem SacroExpo
Otwarcie XII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów "SacroExpo" (fot. PAP/Piotr Polak)
9 lat temu
KAI / drr

SacroExpo to ponad 300 stoisk przygotowanych przez producentów z 17 krajów, na których można zapoznać się z tym wszystkim, co jest przydatne lub niezbędne do budowy, wyposażenia i konserwacji współczesnych i zabytkowych obiektów sakralnych.

Szeroko prezentują się firmy architektoniczne, pracownie artystyczne, są oferty dotyczące aranżacji przestrzeni wokół kościoła czy zakładania i ochrony współczesnych cmentarzy. Prezentują się wydawnictwa katolickie, biura pielgrzymkowe, projekty ewangelizacyjne i duszpasterskie.

Wśród odwiedzających targi dominują księża i zakonnicy, poszukujący ciekawych rozwiązań do swoich parafii, a osobiście - najczęściej szat liturgicznych, w tym alb.

- Najlepiej, jak jest uszyta z przewiewnego, zdrowego materiału. Niestety, tutaj trzeba złożyć zamówienie i czekać kilka dni – stoiska mają po jednym egzemplarzu modelu, a ja już dzisiaj potrzebuję kilku jednakowych alb – narzeka ks. Mariusz Sułek z Radoszyc.

Oblegane jest stoisko z szatami liturgicznymi Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa, które specjalizują się w ręcznym, artystycznym hafcie i produktach z lnu. Wciąż popularne są alby i ornaty z Belgii i Austrii.

Ogromne zainteresowanie zwiedzających wzbudza elektroniczny różaniec włoskiej firmy „Audinos”. Jest to urządzenie wielkości dyktafonu, wychodzące naprzeciw potrzebom tych, którzy mają problemy ze słuchem, wzrokiem, są pacjentami domów opieki czy hospicjów lub wolą odmawiać modlitwę z innymi – grupa osób prowadzi bowiem ten „elektroniczny” różaniec.

Sprzęt sam dopasowuje modlitwę do dnia tygodnia, oprócz języka polskiego i włoskiego, jest przygotowany w języku hiszpańskim, portugalskim, francuskim, angielskim i po łacinie. Można sobie wybrać dowolny obrazek zdobiący urządzenie elektroniczne – hitem jest podobizna Jana Pawła II.

Gospodarze obiektów sakralnych chętnie zatrzymując się także przy firmach oferujących elementy podgrzewane do kościołów. Są to nie tylko ławki i konfesjonały, ale dywaniki grzewcze, płytki grzejne, i in. Firmy proponujące te towary zachwalają je jako niezwykle energooszczędne. Znajdują zaś nabywców m.in. przez wśród księży z Litwy, ale wprowadzono je już także np. w Gdańsku.

Wśród ciekawostek targowych są unikatowe srebrne płytki numizmatyczne z Janem Pawłem II wykonane w Szwajcarii, jest zrekonstruowane papamobile z pamiątkami papieskimi, są wystawy fotografii z cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach, a dzisiaj – koncerty muzyczne: młodzieżowy w Kieleckim Centrum Kultury i „Tryptyk rzymski” w Ekumenicznej Świątyni Pokoju.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji SacroExpo jest nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, który wczoraj uroczyście otworzył Targi, zwiedził wystawę oraz wręczył „Per Artem ad Deum” - nagrodę Papieskiej Rady ds. Kultury Stanisławowi Niemczykowi, architektowi zwanemu „polskim Gaudim”.

SacroExpo – Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów odbywa się po raz 12. To największa tego typu impreza w Europie Środkowej.

Udział w imprezie biorą firmy architektoniczne, wnętrzarskie i budowlane m.in. z Polski, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Słowacji, Francji, Rosji, Finlandii, Węgier, Słowenii, Holandii, Chorwacji, Hiszpanii. Po raz pierwszy prezentują się Rumunia i Stany Zjednoczone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Elektroniczne różańce hitem SacroExpo
Komentarze (9)
14 czerwca 2011, 18:13
I dziwię się władzy świeckiej,że nie dofinansowuje kościołów, w których wychowuje się ludzi na praworządnych obywateli, co to- nie kradnij, nie kłam, nie zabijaj,szanuj ludzi i współmałżonkę, nie zazdrość drugiemu i wybaczaj. Jak to nie dofinansowuje?
S
sic
14 czerwca 2011, 17:13
dziwię się władzy świeckiej,że nie dofinansowuje kościołów, w których wychowuje się ludzi na praworządnych obywateli, co to- nie kradnij, nie kłam, nie zabijaj,szanuj ludzi i współmałżonkę, nie zazdrość drugiemu i wybaczaj.
A
aktiv
14 czerwca 2011, 16:28
<a href="http://creocode.com/pl">http://creocode.com/pl</a> - różaniec na komórkę <a href="http://creocode.com/pl/java/rozaniec-na-komorke">http://creocode.com/pl/java/rozaniec-na-komorke</a>
A
aktiv
14 czerwca 2011, 16:26
<a href="http://creocode.com/pl">http://creocode.com/pl</a> - różaniec na komórkę
J
Jacek
14 czerwca 2011, 15:59
Różaniec na komórkę z rozważaniami do którego link podał Artur jest bardzo łatwy do zainstalowania i pomocny w modlitwie. Polecam. 
R
R
14 czerwca 2011, 15:28
Cyrk.
T
teresa
14 czerwca 2011, 15:14
Znów się złotko  świeci.Na co komu podgrzewany konfesjonał,skoro nie da się życia wewnętrznego prowadzić intymnie? Poza tym- każde arcydzieło sztuki,obraz,rzeźba,woda w kropielnicy zamarznie i zniszczeje jeśli kościół nie będzie ogrzewany. I dziwię się władzy świeckiej,że nie dofinansowuje kościołów, w których wychowuje się ludzi na praworządnych obywateli, co to- nie kradnij, nie kłam, nie zabijaj,szanuj ludzi i współmałżonkę, nie zazdrość drugiemu i wybaczaj. Pewnie to dlatego,że w budżecie nie ma kasy,bo ją zmarnotrawiono jak co miesiąc. Nic to ,ważne ,że cokolwiek grzeje,może ludzie chętniej będą korzystać z łaski przebaczenia,inaczej pneumonia murowana.
A
Artur
14 czerwca 2011, 14:24
http://creocode.com/pl - różaniec na komórkę 
14 czerwca 2011, 11:19
SacroExpo? Ja tam poza pieniędzmi nie widzę żadnego sacrum.

Skomentuj artykuł

Elektroniczne różańce hitem SacroExpo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.