Dziś ruszają Targi SacroExpo w Kielcach

KAI / slo

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo rozpoczyna się w poniedziałek w Kielcach. Podczas tegorocznych targów swoje stoiska otworzą 274 firmy z 13 krajów. Wydarzenie potrwa do 19 czerwca.

Zdaniem prezesa Targów Kielce, Andrzeja Mochonia, kryzys gospodarczy nie powinien znacząco wpłynąć na przebieg wydarzenia.

- Kryzys gospodarczy jest oczywiście odczuwalny, ale SacroExpo zajmują większą powierzchnię niż w ubiegłym roku. Mnie osobiście szczególnie satysfakcjonuje kulturotwórcza rola tej wystawy targowej: "Per Artem ad Deum" dla prof. Stanisława Rodzińskiego i jego wyjątkowa u nas wystawa, czy np. obecność muzeum z Bielska Podlaskiego - uważa prezes Targów Kielce.

DEON.PL POLECA

Podczas tegorocznych SacroExpo swoje stoiska otworzą 274 firmy z 13 krajów. Uczestnicy targów znajdą na nich wszystko, co jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania parafii, wyposażenia kościołów, czy animowania kultury sakralnej.

- Wystawa targowa to głównie oferta krajów Europy, przede wszystkim Włoch, Niemiec i Polski - mówi Daria Malicka z biura PR Targów Kielce.

Z kolei Andrzej Mochoń podkreśla znaczenie imprez towarzyszących targom oraz zainteresowanie nimi ze strony hierarchii Kościoła w Polsce i na świecie, m.in. w ub. roku kard. Gianfrano Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury.

W tym roku na halach targowych będzie można zapoznać się m.in z najnowszymi projektami obiektów sakralnych, rozwiązaniami z zakresu oświetlenia, nagłośnienia, ale także z oryginalną sztuką sakralną: mozaikami i witrażami, dewocjonaliami, szatami i naczyniami liturgicznymi. Nie zabraknie dzwonów, konfesjonałów, systemów alarmowych.

Podczas targów SacroExpo od 9 lat przyznawany jest Medal Papieskiej Rady ds. Kultury “Per Artem Ad Deum". Odznaczenie jest zwieńczeniem najwybitniejszych osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki. W tym roku "Per Artem Ad Deum" został przyznany wybitnemu artyście, malarzowi i eseiście Stanisławowi Rodzińskiemu "za barwy życia będące poszukiwaniem ukojenia i refleksji nad przemijaniem". W latach 1971-1981 laureat prowadził pracownię malarstwa i rysunku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od lat związany jest z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie piastował funkcję dziekana oraz rektora.

Wśród innych licznych wydarzeń towarzyszących SacroExpo ważne miejsce zajmuje Festiwal Piosenki Religijnej, skupiający każdego roku kilkuset uczestników oraz koncerty i widowiska poetycko-muzyczne organizowane w kieleckich kościołach.

Odbędą się także naukowe konferencję i warsztaty. Szczególne miejsce zajmują Międzynarodowa Konferencja Muzealników "Muzea naszych czasów" oraz "Konferencja Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce". Tegoroczna konferencja "Muzea naszych czasów" odbędzie się pod hasłem "Idea a rzeczywistość - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy", a referaty skierowane są do artystów, architektów, księży, teologów.

Targi Kielce to trzeci ośrodek wystawienniczy w Europie Środkowo-Wschodniej, organizator ponad 60 wystaw i 400 konferencji rocznie, mecenas kultury i sportu, sponsor drużyny Vive Targi Kielce, wielokrotnego mistrza Polski w piłce ręcznej. Spółka posiada siedem w pełni wyposażonych hal wystawienniczych, zewnętrzne tereny wystawowe oraz poligon dla pokazów dynamicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś ruszają Targi SacroExpo w Kielcach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.