Kielce: 5 tys. osób zwiedzało targi SacroExpo

Kielce: 5 tys. osób zwiedzało targi SacroExpo
(fot. PAP/Piotr Polak)
KAI / drr

Gościem tegorocznej wystawy był kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który podczas uroczystego otwarcia podkreślił, że kielecka wystawa wystawiennicza ma już swoją ugruntowaną pozycję w Polsce i Europie, a tegoroczne spotkanie sacrum Kościoła ze sztuką i kulturą sprawia, że możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Natomiast ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan wyrażając radość, że wystawa SacroExpo na stałe wpisała się w kalendarz imprez targowych w Polsce, podkreślił jej "mocny głos, który idzie z Kielc w świat".

Wydarzeniem targów było nagrodzenie po raz pierwszy medalem Per Artem ad Dum przedstawicieli polskiej i światowej sceny muzycznej. Medal pośmiertnie otrzymał prof. Stefan Stuligrosz, założyciel chóru Poznańskie Słowiki oraz twórca genialnej muzyki filmowej Ennio Morricone. Przewodniczący kapituły bp Marian Florczyk ogłaszając werdykt podkreślił, że "kielecka wystawa jest jedynym na świecie miejscem, w którym jest ona przyznawana".

Dla sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka impreza targowa była okazją do spotkania z ekonomami i wyższymi przełożonymi zakonów w Polsce, by powiedzieć o problemach finansowych, z jakimi w niedalekiej przyszłości przyjdzie się zmierzyć zarówno księżom diecezjalnym, jak zakonnicom i zakonnikom. Tematem wystąpienia biskupa były toczące się obecnie rozmowy Konferencji Episkopatu Polski z rządem, które dotyczą przekształcenia Funduszu Kościelnego w nową formę systemu wsparcia społecznej działalności Kościoła.

Zwiedzający hale wystawowe mogli się zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Była też okazja zapoznania się z najnowszymi technologiami projektowania i utrzymania zieleni wokół kościołów, renowacji świątyń lub ich adaptacji w różnych warunkach przestrzennych.

Wielu wystawców zostało nagrodzonych prestiżowymi nagrodami targowymi przyznanymi m.in. przez prymasa seniora kard. Józefa Glempa i prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

W ramach SacroExpo odbyło się kilka międzynarodowych konferencji. Tematem spotkania architektów "Kościoły naszych czasów" był "Abstrakcjonizm, awangarda, mistycyzm i transcendencja w kontekście kształtowania współczesnych przestrzeni sakralnych". Jej organizatorem od 11 lat oddział kielecki Stowarzyszenia Architektów Polskich we współpracy z Targami Kielce.

Z kolei zorganizowana przez redakcję dwumiesięcznika GLOBEnergia konferencja pt."Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym" poświęcona była odnawialnym źródłom energii oraz rozwiązaniom ekologicznym w budownictwie sakralnym.

Wśród wielu imprez towarzyszących wystawie SacroExpo, wydarzeniem kulturalnym dla dzieci i młodzieży był zorganizowany w Kieleckim Centrum Kultury finał XII Festiwalu Piosenki Religijnej, o zakwalifikowanie, do którego przez kilka tygodni zmagało się w eliminacjach 700 młodych wykonawców z parafii i szkół katolickich diecezji kieleckiej.

Wydarzeniem artystycznym był zorganizowany w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach spektakl pt. "Pan Bóg pisze prosto na krzywych liniach". Na organach zagrał Krzysztof Zaręba, dyrektor muzyczny teatru Baj Pomorski w Toruniu, a poezję recytował Wiesław Komasa - wybitny aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Każdego dnia targów odbywało się losowanie nagród w loterii adresowanej wyłącznie dla osób konsekrowanych. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem. Nagrodę - wycieczkę do Rzymu ufundowało Franciszkańskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe "Patron Travel".

Wydarzeniem sportowym było zorganizowanie dla księży, wystawców i pracowników Targów Kielce po raz pierwszy turnieju piłkarskiego SacroExpo CUP na boisku Korony Kielce. Wygrali księża, a zmagania piłkarskie cieszyły sporym zainteresowaniem wśród kibiców.

Patronat honorowy nad targami sprawują: Papieska Rada Kultury, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, prymasi seniorzy kard. Józef Glemp i abp Henryk Muszyński, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kielce: 5 tys. osób zwiedzało targi SacroExpo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.