Episkopat USA o Iraku: mamy ich na sumieniu

Episkopat USA o Iraku: mamy ich na sumieniu
Pogrzeb ofiar niedzielnej tragedii w Bagdadzie (fot. EPA/Mohammed Al-Mosuli)
Radio Watykańskie / drr

Przewodniczący amerykańskiego episkopatu wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia pomocy chrześcijanom Iraku, a wszystkie strony konfliktu do zakończenia tam przemocy. W oświadczeniu wydanym 2 listopada w związku z zamachem na syrokatolicki kościół w Bagdadzie kard. Francis George zapewnił o swej solidarności i modlitwie w tym, jak stwierdził, „trudnym czasie odrażającej przemocy”.

„Podczas, gdy z jednej strony cieszymy się z wycofywania wojsk amerykańskich z Iraku, z drugiej podzielamy troskę biskupów tego kraju. Zgadzamy się, że Stany Zjednoczone nie pomogły wystarczająco Irakowi w znalezieniu politycznych i konkretnych dróg ochrony obywateli, szczególnie chrześcijan i innych bezbronnych mniejszości. Stany Zjednoczone nie pomogły również wygnańcom w bezpiecznym powrocie do domów” – czytamy w oświadczeniu.

Hierarcha przywołał również wypowiedziane na zakończenie ostatniego Synodu Biskupów słowa Benedykta XVI, że pokój jest koniecznym warunkiem godnego życia każdego człowieka i całych społeczności. Kard. George zapewnił: „Łączymy się z biskupami, Kościołem i mieszkańcami Iraku w ich trudnym poszukiwaniu wolności i bezpieczeństwa. Wzywamy rząd Stanów Zjednoczonych do powzięcia dodatkowych kroków celem ochrony Irakijczyków”.

DEON.PL POLECA

Po niedzielnym zamachu w Bagdadzie głosy solidarności z chrześcijanami Iraku docierają z różnych stron świata. Łaciński patriarchat Jerozolimy wyraził współczucie szczególnie Kościołowi syryjsko-katolickiemu, którego księża i wierni padli ofiarą masakry. „Ci terroryści nie reprezentują prawdziwego oblicza islamu, z którym współistniejemy od wieków” – czytamy w komunikacie jerozolimskiego patriarchatu. W nawiązaniu do apelu z przesłania końcowego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu przypomina się tam pilną konieczność dialogu międzyreligijnego. Ma on szerzyć kulturę życia, która nie pozwoli ludzkości popaść w nowe starcia religijne i kulturowe.

Głosy napiętnowania fanatycznej przemocy padają zarówno ze strony przedstawicieli Kościoła, w tym arcybiskupa Paryża kard. André Vingt-Trois, jak też polityków, m.in. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Uznał on za godny szczególnego potępienia atak na wiernych zgromadzonych w kościele i domaga się respektowania praw mniejszości religijnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Episkopat USA o Iraku: mamy ich na sumieniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.