Festiwal Wolność i Pokój w Kielcach

KAI / drr

Wieczór poświęcony wybitnej poetce romskiej, koncerty dedykowane ofiarom wojny domowej w Syrii oraz pamięci chrześcijan - ofiar przemocy z powodów religijnych, debata międzyreligijna pt. "Skąd w człowieku dobro?" - to najważniejsze wydarzenia Festiwalu Wolność i Pokój/Freedom and Peace, który zorganizowany będzie w dniach 8-13 listopada br. w Kielcach. Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

- Festiwal Wolność i Pokój organizujemy po to, by radując się z odzyskania wolności, pamiętać o tych, którzy dziś doświadczają wojen i prześladowań. Nie ma, bowiem wolności bez solidarności z ofiarami wojen, uchodźcami, prześladowanymi - poinformował KAI Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. - Przesłanie misji patrona naszego stowarzyszenia - Jana Karskiego - jest ciągle aktualne, a postać polskiego Kuriera uosabia walkę o godność człowieka i jego prawo do życia - podkreślił organizator.

8 listopada (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur zorganizowany będzie wieczór poświęcony Papuszy (Bronisławie Wajs), wybitnej poetce romskiej, symbolowi wolności i ceny, jaką się za nią płaci. Udział w spotkaniu wezmą: Elżbieta Ficowska, Angelika Kuźniak - autorka książki "Papusza", Roman Kwiatkowski - prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Kołaczek - sekretarz redakcji kwartalnika " Dialog-Pheniben". Uczniowie ze szkoły w Woli Jachowej recytować będą wiersze Papuszy.

9 listopada o godz. 16.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się koncert dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii. Wystąpią: Chór Szir Awiw Gminy Żydowskiej w Warszawie, duet Sol et Luna z Warszawy i Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja w Kielcach z gościnnym udziałem Agnieszki Kowalczyk. Relację z obozu uchodźców syryjskich złoży Marta Titaniec - Caritas Polska, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W tym samym dniu o godz. 19.15 w klasztorze oo. kapucynów zaprezentowana zostanie projekcja filmu "Święty Franciszek i sułtan". Wprowadzenie do filmu wygłosi szajch Andrzej Ahmed Saramowicz, założyciel i nauczyciel Szkoły Nauk Sufich w Warszawie 10 listopada o godz. 16.30 w klasztorze oo. kapucynów zorganizowana zostanie debata pt. "Skąd w człowieku dobro?" Udział w niej zapowiedzieli: red. Jan Turnau ("Gazeta Wyborcza"), o. Jacek Prusak SJ (Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego), rabin Stas Wojciechowicz (Gmina Żydowska w Warszawie), szajch Andrzej Ahmed Saramowicz (Szkoła Nauk Sufich) i Bogdan Białek (Stowarzyszenie im. Jana Karskiego).

Po debacie o godz. 18 w kościele odbędzie się koncert dedykowany pamięci chrześcijan - ofiar przemocy z powodów religijnych w wykonaniu Tytusa Wojnowicza (obój) z zespołem Collegium Musicum Sanctae Caeiliae. Patronatem objął go ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych.

11 listopada o godz. 15.00 na Wzgórzu Zamkowym będzie można obejrzeć wernisaż wystawy "Wolność i pokój". Zaprezentowane zostaną prace fotograficzne interpretujące pojęcia wolności i pokoju studentów Katedry Fotografii Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Kuratorami wystawy będą Dominique Roynette i Piotr Wójcik. Podczas wernisażu zagra trio jazzowe WHM.

Tego samego dnia o godz. 18.00 w Teatrze im. S. Żeromskiego zorganizowany będzie koncert główny "One World-One Voice/Jeden Świat - Jeden Głos Two-Headed Dragon" w wykonaniu Włodzimierza Kiniorskiego i Marii Pomianowskiej.

12 listopada o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja książki "Zapukali do drzwi…". Jest to zapis niezwykłych rozmów młodych ludzi - gimnazjalistów i licealistów z całej Polski - z osobami uhonorowanymi tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Odbędzie się ono z udziałem Sprawiedliwych: Anny Stupnickiej-Bando (prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata) i Tadeusza Stankiewicza oraz Dzieci Holocaustu - Joanny Sobolewskiej-Pyz (przewodnicząca Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce) i Heleny Rembelskiej.

Następnego dnia o godz. 12.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w czasie spotkania z uczniami kieleckich liceów zaprezentowana będzie "Lekcja wolności: Edelman, Karski, Kuroń, Wałęsa".

Organizatorem głównym Festiwalu Wolność i Pokój/Freedom and Peace jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Współorganizatorem: Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Polska Fundacja Sufich, Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. Partnerami: Muzeum Narodowe w Kielcach, Teatr S. Żeromskiego w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza, Parafia św. Franciszka w Kielcach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Wolność i Pokój w Kielcach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.