Figurka króla Melchiora zabrana z szopki bożonarodzeniowej. „Jest zbyt rasistowska”

Fot. depositphotos.com
polsatnews.pl / tk

Z bożonarodzeniowej szopki znajdującej się w niemieckiej katedrze w Ulm zabrano figurkę króla Melchiora. Władze ewangelickiej parafii uznały rzeźbę za zbyt rasistowską, ponieważ przedstawiony król Melchior jest czarnoskóry.

Figurkę króla Melchiora stworzył prawie 100 lat temu rzeźbiarz z Ulm. Czarnoskóra postać miała reprezentować kontynent afrykański, lecz według lokalnych mediów została przedstawiona z "mocno przerysowanymi ustami i pióropuszem na głowie”.

Dyskusję o usunięciu figurki z szopki rozpoczęto już w 2020 roku. Władze ewangelickiej parafii w Ulm uznały, że "problematyczna postać czarnego króla Melchiora podkreśla stereotypy, które w obecnych czasach określać można jako rasistowskie".

- Postać, która została uznana za śmieszną w 1920 roku, jest dziś dla czarnoskórych bolesna. Czarnoskórzy chrześcijanie poczuli się ośmieszeni przez ten wizerunek – powiedział dziekan katedry Ernst-Wilhelm Gohl.

DEON.PL POLECA

Po trwających dyskusjach podjęto decyzję o przeniesieniu figurek Trzech Królów do muzeum. - Muzeum jest odpowiednim miejscem do klasyfikacji dzieł sztuki pod kątem historii sztuki i polityki społecznej - powiedział rzecznik muzeum.

Źródło: polsatnews.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Figurka króla Melchiora zabrana z szopki bożonarodzeniowej. „Jest zbyt rasistowska”
Komentarze (4)
WC
~Wojciech Chajec
9 września 2021, 14:27
A jeżeli ktoś naprawdę tak wygląda, jak ta figurka, to powiedzą o nim, że jest "śmieszny", lub dla kogoś "bolesny"?
WC
~Wojciech Chajec
7 września 2021, 14:41
W Krośnie "u fary" w przedsionku w latach mojej młodości był jasnoskóry Chrystus na krzyżu. Pamiętam, że bałem się tej rzeźby, ale mimo to tam czasem się modliłem. Niedawno rzeźba stała się prawie czarna - nie ze starości, lecz widocznie z jakichś powodów ją w ten sposób odrestaurowano. Czy pojawi się ktoś, kogo i to będzie raziło?
WC
~Wojciech Chajec
7 września 2021, 14:30
Czy Czarną Madonnę z Częstochowy też czeka taki los? Ktoś przecież może się dopatrzyć, że rany na policzku dowodzą prześladowania ciemnoskórych...
WC
~Wojciech Chajec
7 września 2021, 14:25
Uważam, że gdyby, wbrew tradycji, figurka była jasnoskóra, to byłaby bardziej rasistowska. Boże objawienie było skierowane do wszystkich ludzi.