Focolari: nagroda dla niemieckiej Matki Teresy

KAI / drr

Niemiecka zakonnica i lekarka, od lat pracująca na misjach w Pakistanie, 84-letnia s. Ruth Pfau, za dzieło swojego życia została uhonorowana Nagrodą Hemmerlego ruchu Focolari. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że "ciche świadectwo wiary s. Pfau połączone z radykalnością i intensywnością dzieła całego życia nasuwa podobieństwo do błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty".

Siostrze Ruth Pfau w ciągu minionych 50 lat działalności udało się znacznie zmniejszyć ilość zachorowań na trąd w Pakistanie. Od 1960 r. niemiecka zakonnica żyje w Karaczi. W 1963 r. założyła tam szpital dla trędowatych im. Marii Adelajdy. Pod jej kierownictwem powstał w Pakistanie ogólnokrajowy system leczenia ludzi dotkniętych trądem. Pracę s. Pfau wspierają ofiarodawcy, w tym dzieła pomocy z Niemiec i Austrii.

DEON.PL POLECA

Tajemnicą sukcesu s. Pfau jest to, że "zaryzykowała dotknięcie tych ludzi i podjęła z nimi współpracę", powiedział w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress kierujący funduszem pomocy trędowatym ks. Edwin Matt z Bregencji. Podkreślił, że niemiecka lekarka, zakonnica i menadżer podjęła walkę z trądem "z pakistańskich środków, we współpracy z pakistańskimi kolegami - wyznawcami różnych religii, a przede wszystkim z pacjentami". W swoich działaniach kieruje się zasadą, że "nie można pomóc każdemu na świecie, ale zawsze można coś zrobić dla tego, obok którego się właśnie przechodzi".

W sposób szczególny ks. Matt podkreślił wkład s. Ruth w prawa człowieka ludzi chorych na trąd i niepełnosprawnych. Zabiegała o nie od dawna i to stało się zasadniczym punktem w walce z trądem i innymi zaniedbanymi chorobami tropikalnymi.

Ruth Pfau urodziła się w 1929 r. w Lipsku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej przeniosła się do Niemiec Zachodnich i studiowała medycynę. W wieku 22 lat przyjęła chrzest ewangelicki, a nieco później przeszła do Kościoła katolickiego. Już jako lekarka w Bonn wstąpiła w 1957 r. do zgromadzenia Córek Serca Maryi.

Leprozorium im. Marii Adelajdy w Karaczi opracowało program pomocy na najbliższe lata. Został on przyjęty przez rząd jako Program Zwalczania Trądu, Gruźlicy i Ślepoty w Pakistanie. Stawia sobie za cel całkowite zwalczenie trądu do roku 2020 i już teraz zapewnia podstawową opiekę okulistyczną wszystkim mieszkańcom Pakistanu.

Obok projektów medycznych s. Ruth, opiekuje się także Hindusami i uchodźcami z Afganistanu. W miejscowości Manghopir prowadzi ośrodek socjalny i medyczny oraz prywatną szkołę, w której możliwość nauki ma wiele dzieci z rodzin dotkniętych trądem.

"Matka trędowatych" kształci także osoby pracujące wśród trędowatych, nie ustaje też w dążeniach o przestrzeganie praw człowieka, o porozumienie między narodami, a także o poszanowanie dla każdej religii. Bilansu dotychczasowego życia dokonała w niedawno opublikowanej książce "Życie jest inne. Czy warto? I po co?".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Focolari: nagroda dla niemieckiej Matki Teresy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.