Forum szkół katolickich na Jasnej Górze

Izabella Tyras / Radio Jasna Góra / Radio Watykańskie

11. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze. Jednodniowe spotkanie jest refleksją nad świadectwem życia i nauczaniem bł. Jana Pawła II. Bierze w nim udział ok. 2 tys. młodych z ponad 500 istniejących w kraju katolickich placówek oświatowych.

Forum odbywa się pod hasłem "Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Jak podkreślają uczestnicy, takie spotkania to dla nich umocnienie w wierze: - Przybywamy na Jasna Górę, by umocnić swoją wiarę i razem powierzyć swoje intencje Janowi Pawłowi II.

Forum jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. W szkołach katolickich kształci się ponad 50 tys. młodych, najwięcej w podstawówkach i gimnazjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Forum szkół katolickich na Jasnej Górze
Komentarze (1)
D
Debil
15 września 2011, 10:09
Moim zdaniem jest duże zapotrzebowanie na wiedzę teologiczną zwłaszcza z zakresu teologii moralnej i etyki szczegółowej. Więc gdyby zrobić studia teologiczne on-line dla świeckich pod tym kątem, np. kiedy zołnierz może zabijać a kiedy ma odmówić wykonania rozkazu, czy nieuczciwego pracodawcę można okraść, odebrać to co nam ukradł, wide łupienie Egipcjan przez Izraelitów, to by było więcej pożytku i bardzo wiele osób chętnie skorzystałoby z takich studiów. Gdyby przykłady były konkretne to studia byłyby przydatne, nawet jakby odpowiedzi były trudne. Ale przynajmniej byłaby jasność moralna co do działania, a to jest już dużo. Ponadto wiele osób chętnie nauczyłoby się rozumieć Pismo Święte, w tym czytając je w oryginale. Liczba chętnych na studia teologiczne maleje bo ludzie nie mają czasu na dojazdy, a internet jest pod ręką. Wzorując się na OPEN University można w ciągu dosyć krótkiego czasu wychować parę milionów światłych Katolików. Formację duchową poszczególne osoby odbywałyby w swoich parafiach uczestnicząc np. w Bractwach Różańcowych, Milicji Niepokalanej, Kręgach Biblijnych, Dziełach Charytatywnych. Byłby to obowiązek dla uczących się wiernych. Dla niewierzących byłoby to dobre miejsce zapoznania się z naszą wiarą i zadawania trudnych pytań z punktu widzenia innych kategorii moralnych. Wiara, która nie potrafi się obronić przed każdą krytyką skazana jest na zapomnienie.