Franciszek do Portugalczyków o poszukiwaniu prawdy jako misji

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI/ ed

O poszukiwaniu prawdy jako misji uniwersytetu mówił dziś papież Franciszek przyjmując wspólnotę obchodzącego swoje 50-lecie Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego, która przybyła do Rzymu wraz z wielkim kanclerzem uczelni, patriarchą Lizbony, kard. Manuelem Clemente.

W swoim przemówieniu papież skoncentrował się na trzech określeniach tej uczelni: jej charakterze uniwersyteckim, katolickim i portugalskim.

Franciszek: miejmy nadzieję na spotkanie z Bogiem >>

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty zaznaczył, że misją uniwersytetu jest objęcie całości wiedzy w jej rozumieniu ludzkim i boskim, by zapewnić owo spojrzenie uniwersalne, bez którego rozum wyrzeka się swej najwznioślejszej aspiracji: poszukiwania prawdy. Papież dodał, że istota ludzka jest zagrożona i bezbronna wobec swojej własnej mocy, która nieustannie rośnie, nie mając właściwych narzędzi jej kontroli. Może dysponować powierzchownymi mechanizmami, niemniej należy stwierdzić, że brak jej dziś odpowiednio solidnej etyki, kultury i duchowości, które rzeczywiście by ją ograniczały i utrzymywały w ryzach. W tym kontekście wskazał, że celem poznawania prawdy jest poznanie dobra. "Prawda czyni nas dobrymi, a dobro jest prawdziwe" - powiedział Franciszek.

Zachęcił pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni do zastanowienia się, w jaki sposób uświadamiają studentom, iż wykształcenie nie jest synonimem większych zarobków czy prestiżu społecznego, lecz większej odpowiedzialności. Nie wystarcza dokonywanie analiz, opisów rzeczywistości. Trzeba tworzyć przestrzenie autentycznego poszukiwania, debat, które zrodziłyby alternatywy dla problemów dnia dzisiejszego - wskazał papież.

Papież do młodych: nie dajcie sobie ukraść młodości, otwierajcie się aż po krańce ziemi >>

Ojciec Święty zaznaczył, że katolickość uniwersytetu nie narusza jego godności, przeciwnie najpełniej ją docenia. Przypomniał, iż podstawową misją uniwersytetu jest nieustanne poszukiwanie prawdy poprzez badania naukowe, przechowywanie i przekazywanie wiedzy dla dobra społeczeństwa. Podkreślił, że katolicka instytucja akademicka odznacza się chrześcijańską inspiracją swoich członków i wspólnot, pomagając im uwzględnić wymiar moralny, duchowy i religijny w swoich badaniach oraz docenić osiągnięcia nauki i technologii w perspektywie całości osoby ludzkiej.

Papież przestrzegł, iż nauki humanistyczne, mimo wielkiej wartości wiedzy, którą zgromadziły, nie mogą zostać uznane za najważniejsze wskaźniki norm moralnych. Bowiem to Ewangelia odsłania pełną prawdę o człowieku i jego życiu moralnym. W ten sposób oświeca ona i napomina grzeszników, głosząc im miłosierdzie Boga. Przypomina im też o radości przebaczenia, które jako jedyne może dać im moc, by w prawie moralnym rozpoznali wyzwalającą prawdę, łaskę nadziei, drogę życia. Franciszek zaznaczył, że także studenci niewierzący mogą ubogacić się nauką moralną wypływającą z wiary, zaś nauczyciel akademicki jest nie tylko wykładowcą, ale także świadkiem.

Ojciec Święty przypomniał także znaczenie zakorzenienia w portugalskiej tożsamości, i że zgodnie ze słowami siostry Łucji, "W Portugalii będzie zawsze zachowany dogmat wiary". W tym kontekście zachęcił do wsłuchania się w ludzkie pytania, marzenia i niepokoje. "Pan przyszedł jako człowiek na świat i nie możemy go znaleźć poza naszym konkretnym światem, w waszej ojczyźnie, w waszych miastach i wioskach, w waszym narodzie" - stwierdził papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek do Portugalczyków o poszukiwaniu prawdy jako misji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.