Francja: imamowie uchwalili dokument przeciw ekstremizmowi
Po wielotygodniowych ożywionych wewnętrznych debat i dyskusji Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) przyjęła 18 stycznia Kartę Zasad Islamu we Francji. Ma ona położyć kres fundamentalizmowi, islamowi politycznemu i wypływającym z niego ingerencjom zagranicznym. Dokument posłuży zwłaszcza jako podstawa do utworzenia w przyszłości Narodowej Rady Imamów (CNI), której powołania domaga się prezydent Emmanuel Macron. Miałaby one wydawać zaświadczenia imamom, upoważniające ich do głoszenia kazań w całym kraju.
Mimo długich tygodni gorących rozmów, sporów i dyskusji nie udało się osiągnąć zgodności wszystkich siedmiu federacji, tworzących CFCM, gdyż trzy z nich odmówiło podpisania Karty, żądając dalszych zmian uzgodnionego już tekstu.
Dokument ten powstał w szczególnych okolicznościach – w odpowiedzi na żądania władz publicznych po zamordowaniu przez ekstremistę islamskiego w październiku ub.r. na przedmieściach Paryża nauczyciela Samuela Paty'ego i po przemówieniu wkrótce potem głowy państwa w jednej z "najtrudniejszych" dzielnic stolicy – Les Mureaux. Macron powiedział wówczas, że chce "zbudować islam pozostający w pokoju z Republiką".
Przewodniczący CFCM Mohamnmed Moussaoui (Związek Meczetów Francji) oraz dwaj jego zastępcy: Chemseddine Hafiz (Wielki Meczet Paryża) i Ibrahim Alci (Komitet Koordynacji Muzułmanów Tureckich we Francji) oświadczyli, że osiągnięto takie cele, jak "kompatybilność wiary muzułmańskiej z zasadami Republiki, odrzucenie instrumentalizacji islamu do celów politycznych, nieingerencja państw w sprawowanie kultu islamskiego we Francji, zasada równości mężczyzn i kobiet oraz odrzucenie domniemanych zwyczajowych praktyk muzułmańskich".
Karta Zasad wyraża "wyraźne, jasne i ścisłe zaangażowanie na rzecz Republiki" – skomentował ten dokument prezydent Macron, przyjmując 18 stycznia w Pałacu Elizejskim przywódców muzułmańskich. W tym samym dniu w Zgromadzeniu Narodowym rozpoczęła się dyskusja nad przepisami o tzw. "separatyzmie", które mają przede wszystkim uporządkować sprawowanie kultu islamskiego.
Ogłoszona obecnie Karta nie jest pierwszym dokumentem CFCM tego rodzaju. W 2013 ukazał się inny tekst, w którym Rada, potępiając szczególnie rasizm, wyrażała jednocześnie gotowość współpracy z władzami w zwalczaniu tych niekorzystnych zjawisk.
Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) powstała w 2003 z inicjatywy ówczesnego ministra spraw wewnętrznych (późniejszego prezydenta kraju) Nicolasa Sarkozy'ego. Tworzące ją stowarzyszenia i federacje reprezentują wyznawców islamu, pochodzących z różnych krajów, głównie dawnych kolonii francuskich: Maroka, Algierii, Tunezji i państw afrykańskich, ale także z Turcji i Bliskiego Wschodu.
Skomentuj artykuł