Francja: kard. Vingt-Trois pożegnał się z archidiecezją paryską
Podczas dziękczynnej Mszy św. w sobotę 16 grudnia francuski kardynał André Vingt-Trois pożegnał się z kierowaną przez niego dotychczas archidiecezją paryską.
Niepokój budzi rozpowszechniana przez "sieć informacyjną" ciągła tendencja do dramatyzowania. "W takiej sytuacji nie dziwi, że wobec ciągłego nacisku, aby wyrażać swoje troski i niezadowolenie, nasi obywatele żyją w klimacie strachu", stwierdził kard. Vingt-Trois. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie mają jednak zadanie być "narzędziami pokoju" i nie poddawać się takim uczuciom, jak spory i nienawiść.
Kard. Vingt-Trois kierował stołeczną archidiecezją Francji przez 12 lat. Wiedząc o swojej ciężkiej chorobie zapowiedział odejście z urzędu wraz z osiągnięciem 75. roku życia.
André Vingt-Trois urodził się w 1942 r. w Paryżu. Po odbyciu służby wojskowej w Niemczech, w 1969 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w parafiach na przedmieściach Paryża, pełnił funkcje wikariusza generalnego, a następnie biskupa pomocniczego w stołecznej archidiecezji. Jako biskup pomocniczy uczestniczył aktywnie w procesie odnowy, jaki rozpoczął się w Kościele we Francji po obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Paryżu w 1997 r. W latach 1999-2005 był arcybiskupem Tours, a od 2007 do 2013 r. przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji.
Kard. Vingt-Trois jest przekonany, że w mocno dotkniętym laicyzacją i sekularyzacją społeczeństwie Francji Kościół nie może pozostać na uboczu. Musi natomiast próbować w dialogu przekonywać niewierzących i wątpiących.
Co pewien czas otwarcie zabierał głos w sprawach politycznych, np. odnośnie do badań na ludzkich embrionach, aborcji, czy polityki azylowej. W sposób szczególny poświęcał się problematyce rodziny. Na ten temat wydał kilka książek, protestował też otwarcie przeciwko legalizacji związków homoseksualnych, instytucji matek zastępczych (surogatek) oraz pomocy w samobójczej śmierci pacjentów.
Na razie jeszcze kard. Vingt-Trois kieruje archidiecezją paryską jako administrator apostolski. Dopiero 6 stycznia oficjalnie obejmie rządy w archidiecezji jego następca, 66-letni abp Michel Aupetit, dotychczasowy biskup diecezji Nanterre.
Skomentuj artykuł