Fundacja Św. Józefa spotkała się z Komisją ds. Pedofilii

Fundacja Św. Józefa spotkała się z Komisją ds. Pedofilii
Fot. episkopat.pl
PAP / kk

"Spotkanie było zaplanowane dużo wcześniej i nie było związane z wystąpieniem komisji do sądów biskupich o informacje ws. postępowań kanonicznych prowadzonych w związku molestowaniem dzieci" - informuje ks. Piotr Studnicki z Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży .

Duchowny wyjaśnił, że celem spotkania było wzajemne poznanie specyfiki działania poszczególnych podmiotów. To kolejne spotkanie Komisji z podmiotami, które w Kościele zajmują się walką z wykorzystywaniem seksualnym. Wcześniej przedstawicieli Komisji widzieli się z Centrum Ochrony Dziecka, "Zranionymi w Kościele" i osobami pokrzywdzonymi.

DEON.PL POLECA
"Zastanawialiśmy się m.in., w jaki sposób możemy wspólnie - strona państwowa i kościelna - współpracować, gdzie możemy się spotkać mając na uwadze dobro osób pokrzywdzonych" - powiedział ks. Studnicki. Szef Biura Delegata KEP poinformował, że w trakcie spotkania Fundacja przedstawiła również budowany system prewencji wykorzystywania seksualnego oraz program grantowy Fundacji na rok 2020.

"Obie strony widzą nie tylko potrzebę, ale wręcz konieczność współpracy, zwłaszcza w dziedzinie prewencji. Zarówno statut Fundacji oraz zakres działań Komisji ds. Pedofilii - w tym zakresie są zbieżne. W tym obszarze możemy się spotkać" - zadeklarował ks. Studnicki.

Fundacja Świętego Józefa KEP została powołana podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, obradującego w Warszawie w październiku 2019 r. Służy pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła.

8 grudnia 2020 r. fundacja uruchomiła stronę internetowej www.zgloskrzywde.pl przygotowaną z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zawiera ona informacje pomocne osobom, które zostały skrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub młodości albo mają wiedzę o krzywdzie czy zaniedbaniu w wyjaśnianiu sprawy w Kościele.

W ubiegłym roku fundacja sfinansowała badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzące do powstania dokumentu "Pogłębiona analiza danych na temat wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych oraz zakonników".

W 2020 r. 10 osób z 5 diecezji korzystało z finansowania przez Fundację specjalistycznych studiów podyplomowych, podnosząc swoje kwalifikacje do pracy z osobami pokrzywdzonymi. Dwie diecezje (archidiecezja poznańska i archidiecezja gnieźnieńska) wspólnie utworzyły Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele z siedzibą w Poznaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Fundacja Św. Józefa spotkała się z Komisją ds. Pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.