Gostyń: federacyjne czuwanie służebniczek

W oczekiwaniu na kanonizację swojego założyciela siostry służebniczki, dla których błogosławiony jest przewodnikiem na drodze wiary, modliły się o wierne przekazywanie charyzmatu, świętość życia oraz nowe powołania do swoich rodzin zakonnych.
KAI / slo

W Bazylice Świętogórskiej w Gostyniu kilkaset sióstr służebniczek NMP z całej Polski uczestniczyło w całonocnym czuwaniu w intencji kanonizacji swojego założyciela, bł. Edmunda Bojanowskiego.

W nocy z soboty na niedzielę siostry modliły się w miejscu związanym z osobą fundatora zgromadzenia.

DEON.PL POLECA

W pobliskim Grabonogu 14 listopada 1814 r. przyszedł na świat Edmund Bojanowski. Jako kilkuletni chłopiec ciężko zachorował, a gdy był umierający, matka uprosiła mu w Świętogórskiej świątyni łaskę uzdrowienia.

Z czasem Edmund Bojanowski, już jako bardzo zaangażowany społecznie młody mężczyzna, niemal codziennie przemierzał pieszo trasę 3 km z Grabonoga do Gostynia, by uczestniczyć w Mszy św. lub przez wiele godzin adorować Najświętszy Sakrament. W tym miejscu na wspólnej modlitwie co roku spotykają się służebniczki NMP.

Rodzina sióstr służebniczek - podzielona w drugiej połowie XIX w. na skutek antypolskiej polityki zaborców na cztery tzw. gałęzie (od miejsc domów macierzystych zwanych służebniczkami dębickimi, pleszewskimi, starowiejskimi i śląskimi) - w 1991 r. utworzyła federację. Jednym z istotnych jej celów jest szerzenie kultu bł. Edmunda Bojanowskiego. Warto przypomnieć, że federacja służebniczek zaangażowana była w tegoroczną Lednicę, podczas której siostry przedstawiały Edmunda Bojanowskiego jako wzór ojcostwa oraz w plastyczny sposób przybliżały młodzieży ideę zakładanych przez błogosławionego ochron dla dzieci.

W Świętogórskiej bazylice Edmund Bojanowski adorował wiarę Matki Bożej. To tutaj rozpoczęła się również jego osobista droga wiary - przypominał podczas czuwania ks. Leszek Woźnica, filipin. Sanktuarium to miejsce, gdzie odzyskał zdrowie nie tylko bł. Edmund Bojanowski. Licznie przybywający pielgrzymi doznawali w tym miejscu uzdrowienia ze swoich dolegliwości, najczęściej duchowych. Nawet najbardziej grzeszny i słaby człowiek, ma dostęp do wielkiej mocy, z której gdy tylko chce, może skorzystać. To łaska wiary - wskazywał z kolei ks. Marek Dudek, superior.

Podczas Eucharystii sprawowanej dla sióstr o północy ks. Dudek zwracał uwagę na konieczność odważnego odkrywania zasobów ocalającej mocy, jaką człowiekowi daje wiara w Jezusa Chrystusa. Ile to razy w naszym życiu - tłumaczył kaznodzieja - może przyjść pokusa gorszenia się innymi. Pytamy samych siebie: dlaczego Jezus przychodzi do grzeszników? Możemy stawiać takie pytania, nie zdając sobie sprawy z własnej obłudy, czy zazdrości. Jezus nie kocha ludzkich grzechów. Gdy jednak pojawia się w człowieku choć drobna chęć przemiany, Jezus dostrzega i wykorzystuje najmniejszy nawet nasz krok w stronę dobra. Stąd niewłaściwa jest postawa gorszenia się innymi. Powinniśmy być solidarni z Jezusem, który nie przyszedł do tych, którzy są z siebie zadowoleni, tylko do tych, którzy mają się naprawdę źle i potrzebują miłosierdzia. - Należałoby więc powiedzieć - zauważył ks. M. Dudek - biada gorszącym się. Przykładem pochylania się nad ludzkim nieszczęściem i przychodzenia potrzebującym z konkretną pomocą był związany z Sanktuarium Róży Duchownej na Świętej Górze, Edmund Bojanowski.

Edmund Bojanowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r. Do dziś jest dyskretnie obecny w dziełach, które siostry służebniczki, a także ludzie świeccy inspirujący się propagowaną przez błogosławionego duchowością służby, kontynuują niemal na całym świecie, prowadząc przedszkola-ochronki dla dzieci, świetlice, bursy, stołówki, domy dziecka oraz zakłady dla osób w podeszłym wieku. Służąc na różny sposób troszczą się o przekaz wiary w Jezusa bliskiego każdemu potrzebującemu człowiekowi.

W oczekiwaniu na kanonizację swojego założyciela siostry służebniczki, dla których błogosławiony jest przewodnikiem na drodze wiary, modliły się o wierne przekazywanie charyzmatu, świętość życia oraz nowe powołania do swoich rodzin zakonnych.

Ważnym etapem w przygotowaniach do wydarzenia kanonizacji, będzie obchodzony, mocą decyzji Konferencji Episkopatu Polski, w 2014 - Rok bł. Edmunda w Kościele. Ponadto projekt uchwały wzywający Sejm do ogłoszenia Roku Edmunda Bojanowskiego w państwie, złożyli posłowie PiS, zwracając uwagę na społeczne i patriotyczne zaangażowanie błogosławionego, który całe swoje życie poświęcił służbie narodowi, a przede wszystkim ochronie wartości narodowych i moralnych. Federacyjne czuwanie służebniczek zakończyła modlitwa uwielbienia Boga za dar bł. Edmunda, wypowiedziana w imieniu zgromadzonych sióstr przez przewodniczącą federacji, s. Brygidę Biedroń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gostyń: federacyjne czuwanie służebniczek
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.