Grafika zrównująca księży z Hitlerem odpowiedzią na ostatnie działania Kościoła? "To przykłady mowy nienawiści"

(fot. facebook.com / depositphotos.com)
"Więź" / jb

Publicysta "Więzi" krytykuje grafikę Anny Bąk, która w ostatnich dniach krążyła po internecie i pisze, że "księża w Polsce są dokładnie tacy, jakie jest nasze społeczeństwo".

Grafika Anny Bąk w ostatnich dniach pojawiała się w wielu miejscach w mediach społecznościowych. Przedstawia ona zaczesane na bok włosy i wąsik w formie dwóch ciemnych geometrycznych kształtów, od razu przywołuje na myśl Adolfa Hitlera. Poniżej umieszczony został "negatyw" tej grafiki, kwadracik jest obniżony i przypomina koloratkę.

Bartosz Bartosik w komentarzu dla "Więzi" przyznaje, że jest "bardzo udana estetycznie i niesie silny przekaz", zadaje jednak pytanie: "ale czy trafny?".

DEON.PL POLECA

Artystka nie pisze konkretnie o jakie słowa chodzi, ale grafika jest odbierana jako reakcja na homilię abp Jędraszewskiego w ramach zeszłotygodniowych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Metropolita mówił wówczas, że: "Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa".

Publicysta "Więzi" podkreśla jednak, że wizualnie nic nie sugeruje takiego nawiązania. Zaznacza, że zarówno słowa arcybiskupa, jak i tę grafikę można traktować jako przykład mowy nienawiści.

Dostrzega jednak pewne różnice. Podkreśla, że metropolita krakowski w swoich słowach dehumanizuje osoby LGBT+, nazywając ich "tęczową zarazą". Nie przekonują go argumenty, że duchowny mówi tylko o ideologii. Zaznacza, że te osoby to przede wszystkim ludzie. Dodaje: "do dziś nie wiemy, co tak naprawdę mają na myśli hierarchowie Kościoła w Polsce, gdy mówią o «ideologii LGBT»".

Zaznacza, że rozumie, że praca powstała jako pomysł reakcji na ostatnie wydarzenia, ale pokazuje, że jednak jest podobna do ataków, które ją wywołały. Pisze dalej: "księża w Polsce są dokładnie tacy, jakie jest nasze społeczeństwo. Różni, popierający i potępiający słowa abp. Jędraszewskiego, biedni i bogaci, wierni Bogu i wierni mamonie, heteroseksualni i homoseksualni. Ci ostatni mogą zresztą czuć się podwójnie stygmatyzowani".

Na koniec zachęca do tego, żeby każdy z nas przyjrzał się "własnej nienawiści". Pisze: "Sądzę, że moja nienawiść zaczyna się wtedy, gdy nie zgadzając się z drugim, przestaję dostrzegać w nim człowieka, a widzę ideologię lub zlany w jedną masę bezimienny tłum. A Twoja nienawiść - kiedy się zaczyna i w czym się objawia?"

Cały tekst przeczytacie TUTAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grafika zrównująca księży z Hitlerem odpowiedzią na ostatnie działania Kościoła? "To przykłady mowy nienawiści"
Komentarze (17)
JL
Jacek Lepiarz
8 sierpnia 2019, 09:49
Tak niech państwo pozwoli na związki partnerskie. Tylko tak jak wśród hetero. Jak chcą się rozejść to rozwód i alimenty. Oni by tylko chcieli żeby mieć wszystkie korzyści z małżeństwa bez konsekwencji.  Żeby nowocześnie mogli się od tak rozstawać zmieniać partnerów i uprawiać bezpłatny hedonizm. Przynajmniej tak to pokazują parady równości. Drogą redakcji zjerzdzacie w tematy polityczne jak tak bardzo chcecie to możemy zacząć politykować na waszych forach.
MarzenaD Kowalska
8 sierpnia 2019, 09:09
I dlatego w końcu ważny głos przewodniczącego Episkopatu z zacytowaniem Franciszka: "„Ta rewolucja w obyczajach i moralności – podkreśla papież Franciszek – często wymachuje «flagą wolności», ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym” (Watykan, 17.11.2014)  [url]https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-o-lgbt-szacunek-do-osob-nie-moze-prowadzic-do-akceptacji-ideologii/[/url]
7 sierpnia 2019, 17:03
1 sierpnia to nie jest dzień święta. To dzien zadumy,modlitwy nad ofiarami stolicy. Za mało pamiętamy o cywilach a za dużo czcimy wojskowych. Decyzja o powstaniu była wątpliwa. Nie rozumiem jak można śpiewac radosne piosenki powstańcze w takim dniu...
MarzenaD Kowalska
7 sierpnia 2019, 17:21
To proszę iść w przyszłym roku na plac, gdzie jest coroczny koncert i nakrzyczeć np. na powstańców, którzy tam byli i także ze wzruszeniem śpiewali (koncert był piękny i ludzi mnóstwo!!!- pamięć!!!
7 sierpnia 2019, 17:25
Szczerze przyznam, że nie rozumiem tych koncertów. Dla mnie to niestosowne do okolicznosci dramatu Powstania Warszawskiego. Dramatu przede wszystkim cywilów(np. rzeź Woli 6 sierpnia). Tego typu koncerty są niestosowane podobnie jak jest niestosowny pomysł koncertu i radosnych piosenek w Gdańsku 1 września. 
A
anonimus
7 sierpnia 2019, 22:24
coś panu  znów trudno zrozumieć proste rzeczy, przecież śpiewane piosenki były śpiewane właśnie przez powstańców w trakcie Powstania WArszawskiego - dobrze, że Pana tam nie było bo by im pan zabronił śpiewać
A
anonimus
7 sierpnia 2019, 17:01
w LBGT są sami żyjący miłością - kochający Boga, Boże Przykazania - zwłaszcza VI, kochający Kościół, kochający chrześcijan, nie mówiący nic złego o innych - idealni ludzie
7 sierpnia 2019, 17:06
Lubię konkrety. O czym mówi VI przykazanie ? 
A
anonimus
7 sierpnia 2019, 22:26
i tak Pan nie zrozumiesz, bo Pan nic nie rozumiesz
7 sierpnia 2019, 16:46
Co to jest ideologia LGBT i komu ona może zagrażać? Kto stoi za tą ideologią?  Prosze o jakieś konkrety bo jak dotychczas nie otrzymałem żadnych przekonujących argumentów, są tylko inwektywy i stereotypy na temat homoseksualizmu. 
A
anonimus
7 sierpnia 2019, 17:05
sprawa jest prosta w małżeństwie żona to kobieta, a mąż to mężczyzna ojciec to mężczyzna a matka to kobieta syn to chłopiec a córka to dziewczyna czy jesteś w stanie to pojąć?
7 sierpnia 2019, 17:07
Nie jest to odpowiedź na moje pytanie!
A
anonimus
7 sierpnia 2019, 22:27
no widzisz Pan nic nie kapujesz Te normalności LGBT kwestionuje
7 sierpnia 2019, 16:42
Używanie słowa "zaraza" kojarzy się jednoznacznie z czasami narodowego socjalizmu w Niemczech.  
MarzenaD Kowalska
7 sierpnia 2019, 16:57
Panu się kojarzy, a słowo to przywołane w czasie 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nazwiązuje do wiersza poety tamtego czasu (jak Pan lepiej się poczuje, niech tego powstańca "faszystą" nazwie): [url]https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/szczepanski-czerwona-zaraza.html[/url]
7 sierpnia 2019, 17:00
Wiem o tym w jakim to kontekście zostało powiedziane. Niestety było to niefortunne. Słowo "zaraza" nie powinno paść z ust pasterza(i to jeszcze jedej z najważniejszych diecezji w kraju).
A
anonimus
7 sierpnia 2019, 17:03
to masz jakieś  dziwne skojarzenia - współczuję ps a z czym kokarzy ci sie słowo "szwabencyjer"