Grafika zrównująca księży z Hitlerem odpowiedzią na ostatnie działania Kościoła? "To przykłady mowy nienawiści"

Grafika zrównująca księży z Hitlerem odpowiedzią na ostatnie działania Kościoła? "To przykłady mowy nienawiści"
(fot. facebook.com / depositphotos.com)
2 lata temu
"Więź" / jb

Publicysta "Więzi" krytykuje grafikę Anny Bąk, która w ostatnich dniach krążyła po internecie i pisze, że "księża w Polsce są dokładnie tacy, jakie jest nasze społeczeństwo".

Grafika Anny Bąk w ostatnich dniach pojawiała się w wielu miejscach w mediach społecznościowych. Przedstawia ona zaczesane na bok włosy i wąsik w formie dwóch ciemnych geometrycznych kształtów, od razu przywołuje na myśl Adolfa Hitlera. Poniżej umieszczony został "negatyw" tej grafiki, kwadracik jest obniżony i przypomina koloratkę.

Bartosz Bartosik w komentarzu dla "Więzi" przyznaje, że jest "bardzo udana estetycznie i niesie silny przekaz", zadaje jednak pytanie: "ale czy trafny?".

To tak apropo ostatnich, skandalicznych słów, które padły z ust osób, z których paść nie powinny. "Strzeżcie się...

Opublikowany przez Anna Bąk Sobota, 3 sierpnia 2019

Artystka nie pisze konkretnie o jakie słowa chodzi, ale grafika jest odbierana jako reakcja na homilię abp Jędraszewskiego w ramach zeszłotygodniowych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Metropolita mówił wówczas, że: "Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa".

Publicysta "Więzi" podkreśla jednak, że wizualnie nic nie sugeruje takiego nawiązania. Zaznacza, że zarówno słowa arcybiskupa, jak i tę grafikę można traktować jako przykład mowy nienawiści.

Dostrzega jednak pewne różnice. Podkreśla, że metropolita krakowski w swoich słowach dehumanizuje osoby LGBT+, nazywając ich "tęczową zarazą". Nie przekonują go argumenty, że duchowny mówi tylko o ideologii. Zaznacza, że te osoby to przede wszystkim ludzie. Dodaje: "do dziś nie wiemy, co tak naprawdę mają na myśli hierarchowie Kościoła w Polsce, gdy mówią o «ideologii LGBT»".

Zaznacza, że rozumie, że praca powstała jako pomysł reakcji na ostatnie wydarzenia, ale pokazuje, że jednak jest podobna do ataków, które ją wywołały. Pisze dalej: "księża w Polsce są dokładnie tacy, jakie jest nasze społeczeństwo. Różni, popierający i potępiający słowa abp. Jędraszewskiego, biedni i bogaci, wierni Bogu i wierni mamonie, heteroseksualni i homoseksualni. Ci ostatni mogą zresztą czuć się podwójnie stygmatyzowani".

Na koniec zachęca do tego, żeby każdy z nas przyjrzał się "własnej nienawiści". Pisze: "Sądzę, że moja nienawiść zaczyna się wtedy, gdy nie zgadzając się z drugim, przestaję dostrzegać w nim człowieka, a widzę ideologię lub zlany w jedną masę bezimienny tłum. A Twoja nienawiść - kiedy się zaczyna i w czym się objawia?"

Cały tekst przeczytacie TUTAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Grafika zrównująca księży z Hitlerem odpowiedzią na ostatnie działania Kościoła? "To przykłady mowy nienawiści"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.