Paweł Gużyński OP po białostockim marszu: Episkopat powinien zastosować zupełnie nową taktykę

Paweł Gużyński OP po białostockim marszu: Episkopat powinien zastosować zupełnie nową taktykę
(fot. youtube.com/dominikaniepl)
tvn24.pl / jb

Dominikanin, Paweł Gużyński OP, podkreśla, że potrzeba nam nowego języka, aby stworzyć platformę porozumienia i móc rozpocząć dialog.

Duchowny komentował dla tvn24 wydarzenia związane z Marszem Równości, który odbył się w sobotę w Białymstoku. Podkreślał, że agresywne zachowania nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem i Ewangelią, ale równocześnie zaznaczał, że chciałby uniknąć "medialnego potępienia", bo to robimy już od dłuższego czasu.

"My ciągle potępiamy i to niczego nie zmienia", mówił. Dodał, że to jest niewystarczające. Powołując się na wiedzę lingwistów, przypomniał, że "ludzie porozumiewają się tylko wówczas, kiedy chcą się porozumieć. Są w stanie się porozumieć, tylko kiedy wyrażają taką chęć". Zaznaczył, że bez chęci do dialogu z obu stron, nic się nie zmieni.

Sam przyznał, że wolałby "usiąść do dialogu z każdym, zacząć rozmawiać i wyjaśniać sobie różne rzeczy". Zwrócił uwagę na potrzebę poznania, oswojenia się ze sobą - to one pomogą porozumieć się i zbudować społecznie nową jakość.

Zapytany przez dziennikarza o to, co by zrobił, gdyby mógł przekonać przewodniczącego Episkopatu Polski do reakcji i do zaproszenia do dialogu. W odpowiedzi zaznacza, że Kościół ma narzędzia do budowania dialogu, "ale na razie decydenci w Kościele tego nie chcą". Dodał: "Decydenci w Kościele w moim przekonaniu nie chcą się porozumieć ze środowiskami osób myślących inaczej, oceniających moralnie inaczej różne kwestie i różne zjawiska. Na razie tej chęci po stronie episkopatu nie ma, ale po drugiej stronie też nie ma chęci porozumienia się".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Paweł Gużyński OP po białostockim marszu: Episkopat powinien zastosować zupełnie nową taktykę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.