Grzegorz Kramer SJ: nie dziwię się, że coraz więcej osób homoseksualnych zraża się do Kościoła

Grzegorz Kramer SJ: nie dziwię się, że coraz więcej osób homoseksualnych zraża się do Kościoła
(fot. Jacek Taran)
"Więź" / jb

- Kiedy słucham katolików, którzy twierdzą, że nalepka Gazety Polskiej z napisem "Strefa wolna od LGBT" jest OK, zastanawiam się, gdzie oni chcą ją przykleić? Na drzwi kościoła, kancelarii parafialnej, a może plebanii? I co później? - pyta jezuita.

Grzegorz Kramer SJ i Katarzyna Jabłońska rozmawiali na łamach "Więzi" o homoseksualistach w Kościele - o tym, jakiego podejścia brakuje wśród wiernych i czego te osoby najbardziej potrzebują.

Na początku jezuita mówiąc o grzechach, podkreśla, że "Pan Jezus nie dokonywał żadnej segregacji - przyszedł do każdego z nas". Dodaje: "osoba homoseksualna, biseksualna czy transpłciowa nie jest bardziej nieczysta niż osoba heteroseksualna". Zaznacza, że często o grzechach homoseksualistów najwięcej mówią ci, którzy mają nieuporządkowaną własną seksualność. Przyznaje, że w jego parafii są osoby LGBT, które przychodzą do kościoła się modlić. On sam nie robi podziałów, stara się z takimi osobami rozmawiać i im pomagać. Mocno podkreśla, że nie ich wykluczać oraz że nie można na grzech patrzeć w oderwaniu od człowieka.

Mówi: "pierwszą misją Kościoła jest właśnie spotkanie z konkretnym człowiekiem, bo tylko w ten sposób możemy mu pomóc w spotkaniu Boga". Jako przykład, od którego możemy się uczyć, podaje spotkanie Jezusa i Samarytanki, które nie zaczęło się od wytknięcia grzechów, pomimo tego, że jej życie nie było uporządkowane.

DEON.PL POLECA

Przyznaje, że kiedy słyszy z ust świeckich katolików albo księży i biskupów, że homoseksualiści uosabiają całe zło świata, to "nie dziwi się, że coraz więcej osób homoseksualnych zraża się do Kościoła, a nawet z niego odchodzi". Zaznacza, że krytyka często pochodzi z niewiedzy i lęku przed innością.

Mówi: "kiedy słucham katolików, którzy twierdzą, że nalepka Gazety Polskiej z napisem "Strefa wolna od LGBT" jest OK, zastanawiam się, gdzie oni chcą ją przykleić? Na drzwi kościoła, kancelarii parafialnej, a może plebanii? I co później?".

Na koniec podkreśla, że coraz mniej osób LGBT chodzi do spowiedzi. Jako powód podaje "bo słyszą od ludzi Kościoła: nasza strefa jest od Was czysta, nie chcemy Was tu".

Cały wywiad możecie przeczytać TUTAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Grzegorz Kramer SJ: nie dziwię się, że coraz więcej osób homoseksualnych zraża się do Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.