Graś: projekt likwidacji Funduszu Kościelnego

Rzecznik rządu Paweł Graś (fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP / psd

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w środę, że w najbliższym czasie pojawi się projekt ustawy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych. "Wszystko będzie się odbywać w porozumieniu z Kościołem" - zapewnił Graś.

"Mieliśmy w tej sprawie różne zdania. Zarówno ze strony Kościoła, jak i ze strony specjalistów: prawników i konstytucjonalistów. Ten projekt pojawi się wkrótce i będzie poddany normalnym konsultacjom. Wszystkie strony będą się mogły na jego temat wypowiedzieć" - zapowiedział w środę w radiowej Trójce Graś.

Na pytanie, czy rząd zamierza zlikwidować Fundusz Kościelny bez podpisania umowy z Episkopatem, rzecznik rządu powiedział: "opinie specjalistów zarówno ze strony rządowej, jak ze strony kościelnej są w tej sprawie podzielone".

DEON.PL POLECA

Graś podkreślił, że prawnicy rozważali, czy potrzebna jest nowelizacja Konkordatu, który określa stosunki państwo - Kościół, czy też wystarczy uregulowanie tej sprawy mocą ustawy.

Zwrócił uwagę, że prace nad ustawą będą odbywać się w porozumieniu z Kościołem. "Nie ma tutaj żadnego pola do wojny, czy do konfliktu. Chcemy tę sprawę uregulować, podobnie jak udało się uregulować sprawę komisji majątkowej" - zaznaczył Graś.

"Rzeczpospolita" napisała w środę, że wiceminister administracji i cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że likwidacja Funduszu Kościelnego finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych może się odbyć bez zawarcia umowy z Kościołem. Księża sprzeciwiają się takiemu stawianiu sprawy.

Jak podkreśla gazeta, gabinet Donalda Tuska, chcąc uniknąć negocjacji, naraża się na najpoważniejszy od lat konflikt z biskupami.

Według "Rz" Kołodziejczyk w odpowiedzi na interpelację posłanki PiS Marii Nowak, napisał, że do likwidacji Funduszu nie jest potrzebna dwustronna umowa ze stroną kościelną. Bowiem ustawa, na podstawie, której Fundusz finansuje składki, została przyjęta bez podpisania wcześniejszej dwustronnej umowy. Według Kołodziejczyka projekt zmian w Funduszu poddany zostanie konsultacjom, w trakcie, których biskupi będą mogli przedstawić swoje stanowisko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Graś: projekt likwidacji Funduszu Kościelnego
Komentarze (8)
K
kris_poz
28 lutego 2012, 12:16
Zastanawiam się, skąd tyle nienawiści w poprzedzających wypowiedziach! Jeśli ktoś nie lubi Kościoła i wszystkich z nim związanych ma do tego prawo! Ale dlaczego taka nienawiść. Trzeba mieć bardzo zawężone spojrzenie, by nie móc dostrzec dobra, które Kościół czyni wobec naszego społeczeństwa. Caritas Polska zbiera w ciągu całego roku kilkukrotnie większą sumę niż  Wielka Orkiestra! Nie ma drugiej pozarządowej instytucji, która robiłaby coś podobnego! Nigdy nie spotkałem się z przymusem w Kościele do składania ofiary na tacę, a co chwilę spotykam księży, którzy wyraźnie mówią, że sakrament darmowy, a ofiara dobrowolna! Ja nie lubię wielu instytucji, ale w dialogu (szczególnie społecznym) staram się o konstruktywną rozmowę, a nie (przepraszam za wyrażenie) bezmyślne paplanie, co mi ślina na język przyniesie!
A
asmor@o2.pl
15 lutego 2012, 16:19
Noi stałosię Szatan w osobie panów kościoła zawył,dojna krowa traci mleko. Pewnie to zwiastun końca.Pa...Pa..
R
rencista
15 lutego 2012, 13:35
Kosciol powinno sie odseperowas od polityki panstwa,  Gras to zwykly ciec !!!
O
omeg
15 lutego 2012, 13:13
Interpunkcja do poprawki. Pozdrawiam autora.
J
Jan
15 lutego 2012, 13:06
Przypomina mi to PZPR która również nie chciała sobie dać odebrać dóbr materialnych.Powtórka z rozrywki.?
S
slawek
15 lutego 2012, 12:58
jezeli ktos mysli ze kosciol pozwoli odebrac sobie cos z koryt ,to sie grubo myli. Kosciol 2000 lat grabi, i znajac ich zamienia fundusz na cos dwa razy drozszego- z '' BOZA POMOCA''
E
emeryt
15 lutego 2012, 12:42
niech biskupim ekscelencją watykan płaci emerytury
T
tk
15 lutego 2012, 12:37
 brawo brawo!!!popieram.