Grecja: Kościół podzieli się swoimi zyskami

Grecja: Kościół podzieli się swoimi zyskami
(fot. Red Rose Exile / flickr.com / CC BY)
KAI / drr

Kościół prawosławny Grecji postanowił oddać państwu 50 proc. zysków z posiadanych nieruchomości. Stołeczna diecezja w Atenach i władze greckie utworzyły w tym celu mieszane przedsiębiorstwo AEAP, którego zadaniem będzie m.in. oszacowanie liczby i wartości budynków i terenów, będących własnością kościelną.

Ten gest solidarności Kościoła prawosławnego następuje w "w szczególnie przełomowej chwili dla greckiego społeczeństwa", próbującego wyjść z głębokiego kryzysu gospodarczego - głosi komunikat urzędu premiera. Przypomina on, że zwierzchnik Kościoła, abp Hieronim już w październiku 2009 r. przedstawił propozycję pomocy, jednak pozostała ona bez odpowiedzi ze strony ówczesnego rządu.

Kościół prawosławny jest drugim - po państwie - właścicielem nieruchomości w Grecji. Obejmują one klasztory, lasy, plaże itp., a ich liczba nie jest dotychczas dokładnie określona.

Oszacowane przez AEAP nieruchomości będą nadal własnością Kościoła, zostaną jednak oddane w krótko- lub długoterminowy leasing. Wszystkie zyski będą rozdzielone między Kościół prawosławny i państwo greckie. Dziennik "Ta Nea" poinformował, że są już chętni inwestorzy - z Rosji, Kataru i USA - do zarządzania niektórymi nieruchomościami kościelnymi, np. w okolicach Aten.

DEON.PL POLECA

W zamian za 240 mld euro pomocy międzynarodowej, Grecja musi prowadzić daleko idącą politykę oszczędnościową w warunkach recesji gospodarczej. Wielu Greków, których 90 proc. należy do Kościoła prawosławnego, życzyło sobie, aby miał on swój wkład w przezwyciężanie kryzysu poprzez rezygnację z przysługujących mu ulg podatkowych. Jednak hierarchowie kościelni postanowili wspomóc pustą kasę państwową zyskami z kościelnych nieruchomości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grecja: Kościół podzieli się swoimi zyskami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.