H. Suchocka laureatką Nagrody św. Wojciecha

Hanna Suchocka (fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
KAI / pk

Była premier RP, a następnie ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka, została laureatką Międzynarodowej Nagrody św. Wojciecha za 2015 rok na rzecz Pokoju, Wolności i Współpracy w Europie. Nagrodę wręczy 13 czerwca w Bratysławie prezydent Słowacji Andrej Kiska, poinformowała Fundacja św. Wojciecha ( Adalbert-Stiftung) 19 marca w Krefeld.

Hanna Suchocka jako pierwsza kobieta-premier Polski w latach 1992-1993 opowiedziała się za "inspirowaną Europą transformacją kultury politycznej w Polsce", czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody. Ponadto wzięła na siebie odpowiedzialność za kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które czuły się "zapomniane" przez Zachód obawiając się powrotu do autorytarnego bloku wschodniego. Jako ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej w latach 2000-2013 wspierała starania papieży o przyszłość Europy.

Prywatna Fundacja św. Adalberta-Wojciecha powstała w 1989 r. z inicjatywy niemieckiego przemysłowca Paula Kleinewefersa w Krefeld na wzór Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego przyznawanej przez władze Akwizgranu. Jej celem jest wspieranie duchowej i kulturowej integracji Europy, zwłaszcza Środkowej i Wschodniej. Od 1995 do 1999 r. fundacja przyznawała rokrocznie Nagrodę św. Wojciecha osobom, które wniosły wkład w integrację duchową i kulturową tej części kontynentu z resztą Europy. Pierwszym jej laureatem był Tadeusz Mazowiecki (1927-2013), a nagrodę wręczył mu w Pradze prezydent Czech Václav Havel (później też zresztą jej zdobywca).

DEON.PL POLECA

Nagrodę otrzymali też m.in. kardynałowie Franz König z Wiednia i František Tomášek z Pragi, pierwszy premier Węgier wybrany w wolnych wyborach József Antall, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, Władysław Bartoszewski (2007), były prezydent Węgier Árpád Göncz (2009) i inni.

W skład 12-osobowego komitetu, który wybiera kandydata do nagrody, wchodzi po trzech przedstawicieli z krajów, na których terenie działał św. Wojciech: Czech, Polski, Węgier i Słowacji. Stałymi członkami komitetu są zawsze ambasadorzy tych państw, akredytowani w Niemczech. Obok ambasadora RP w Niemczech Polskę reprezentują: emerytowany metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński i Władysław Bartoszewski.

Podczas oficjalnej ceremonii laureat otrzymuje napisany po łacinie dyplom, złoty medal z pieczęcią św. Wojciecha i czek na 10 tysięcy euro. Zgodnie z określoną przez fundację formułą wręczenie nagrody odbywa się rokrocznie na przemian we wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej i dokonuje tego osobiście prezydent kraju, który jest gospodarzem tej uroczystości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

H. Suchocka laureatką Nagrody św. Wojciecha
Komentarze (2)
S
Stan
21 marca 2015, 16:13
Należy pamiętać, że premier Suchocka odpowiada za powołanie NFI w ramach których roztrwoniono 500 państwowych przedsiębiorstw poprzez pseudoprywatyzację. Była też premierem tylko nominalnie. Faktyczną władzę skupiał w swoich rękach szef Urzędu Rady Ministrów Jan Maria Rokita, autor powiedzenia "zróbmy Hankę premierem" a w latach późniejszych znanego powszechnie "Niemcy mnie biją"
21 marca 2015, 16:42
Ale w Watykanie to już pani Hania Rokity raczej nie mogła mieć z przyczyn natury egzorcystycznej. Brakowało jej tam Rokity jak diabli.