Hagia Sophia meczetem? Jest petycja
Deputowany do tureckiego parlamentu Hami Yildirim złożył petycję, w której domaga się ponownego przekształcenia słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule w meczet. Ta zbudowana w VI w. chrześcijańska bazylika była od XV w. meczetem, zaś w XX w. stała się muzeum.
Jeśli parlament zaakceptuje tę prośbę, a partia, do której należy Yildirim, ma w niej większość 325 na 550 deputowanych, to po opublikowaniu w dzienniku oficjalnym i potwierdzeniu przez premiera może stać się obowiązującym prawem.
Już pod koniec 2013 r. wicepremier Bülent Arinç zapowiedział, że Hagia Sophia znów będzie pełniła rolę meczetu. A kilka dni temu turecki premier Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział, że 29 maja planuje zorganizować tam muzułmańską modlitwę. Miałaby on być częścią dorocznych obchodów zdobycia Konstantynopola przez Mehmeta II i Ottomanów w 1453 r. Oprócz premiera wzięliby w niej udział przywódcy państw muzułmańskich.
Petycja Yildirima została złożona w 80. rocznicę decyzji ówczesnego przywódcy tureckiego Kemala Atatürka o przekształceniu Hagia Sophia w muzeum.
Według informacji agencji Asia News, gdyby petycja została przyjęta, budowla pełniłaby podwójną rolę: meczetu i - nadal - muzeum, tak jak się to dzieje w przypadku Błękitnego Meczetu w Stambule.
Zdaniem obserwatorów, działania rządu Erdoğana mają związek z sierpniowymi wyborami prezydenckimi, w których premier najprawdopodobniej będzie kandydował.
Skomentuj artykuł