Historia katolickiego księdza, ratującego żydowskie dzieci na deskach Olsztyńskiego Teatru Lalek

Historia katolickiego księdza, ratującego żydowskie dzieci na deskach Olsztyńskiego Teatru Lalek
(fot. skpy / flickr.com)
PAP / jp

Spektakl "Dziecko Noego" według Erica Emmanuela Schmitta, opowiadający o belgijskim księdzu katolickim, który ratuje żydowskie dzieci, przygotowują aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego odbędzie się w sobotę.

DEON.PL POLECA

Opowiadanie Erica Emmanuela Schmitta "Dziecko Noego", to oparta na faktach historia żydowskiego chłopca Josepha, który podczas okupacji Belgii trafił do sierocińca. Jednym z opiekunów był katolicki ksiądz - ojciec Pons. Jak podają twórcy spektaklu - "opowieść ta mówi o pamięci i wierności; także o tym, czy mogą ocaleć wartości, które zalał okrutny, niszczący hitlerowski potop".

Reżyser i twórca adaptacji Andrzej Bartnikowski powiedział w środę podczas konferencji prasowej, że historia realizacji spektaklu zaczęła się od spotkania z autorem opowiadania Ericem Emmanuelem Schmittem, do którego doszło w Awinionie.

- W trakcie luźnej rozmowy, pisarz zaczął wspominać o opowiadaniu Dziecko Noego, o tym, że jest to historia autentyczna, opowiadająca o postaci beligijskiego księdza, który ukrywał żydowskie dzieci w czasie II wojny światowej. Ksiądz nie chciał pozbawić tych dzieci ich prawdziwej tożsamości kulturowej i religijnej. Aby sprostać temu zadaniu, nauczył się języka hebrajskiego, by studiować z nimi Torę, a w podziemiach krypty wybudował synagogę- mówił reżyser.

Andrzej Bartnikowski dodał, że "historia zainspirowała go do tego stopnia, że uznał iż będzie to świetny materiał na spektakl".

- To jest też historia na ten czas, w którym żyjemy, gdzie szacunek dla odmiennej kultury i religii jest coraz mniej oczywistym- mówił reżyser.

- To jest historia opowiadana z perspektywy 6 -letniego chłopca. To jest bardzo sprytny zabieg autora; tematy etyczne, religijne poruszane w tej historii są bardzo ważne, ale ponieważ są one widziane oczami dziecka, to są podane w sposób lekki. Schmitt ma tę wyjątkową umiejętność opowiadania o skomplikowanych zagadnieniach w sposób zrozumiały, przejrzysty i prosty, co jest dla teatru znakomite- dodał reżyser.

Twórcy olsztyńskiej realizacji oceniają, iż przedstawienie jest adresowane dla widzów od 9 lat w górę, ale dodają, że przedstawienie ma wiele płaszczyzn. Trafi i do odbiorców dorosłych znających skomplikowaną i trudną historię i do widzów młodych, którzy zadają sobie fundamentalne pytania: jaki jest sens życia? i czy istnieje "wyższy porządek"?.

Jest to spektakl lalkowy, w warstwie plastycznej utrzymany w stylu retro. Na scenie pojawia się także epidiaskop - projektor, na którym za pomocą slajdów opowiadana jest jedna ze scen.

Muzykę do spektaklu skomponowali Natasza Topor i Dariusz Chociej, scenografię przygotowała Monika Wójcik a tłumaczenia opowiadania dokonała Barbara Grzegorzewska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Historia katolickiego księdza, ratującego żydowskie dzieci na deskach Olsztyńskiego Teatru Lalek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.