Historyczne spotkanie przedstawicieli Kościołów prawosławnych działających na Ukrainie

Historyczne spotkanie przedstawicieli Kościołów prawosławnych działających na Ukrainie
Kijów, spotkanie przedstawicieli Kościołów prawosławnych (fot. Facebook/@Олександр Ткаченко)
PAP/mk

Przedstawiciele Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) i Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) odbyli pierwsze spotkanie w Kijowie. Taką informację przekazał ukraiński minister kultury Oleksandr Tkaczenko.

W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie odbyło się spotkanie duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) i Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował w środę minister kultury Oleksandr Tkaczenko nazywając je "historycznym". "Lody przełamane!" - napisał Tkaczenko na Facebooku o tym spotkaniu. Nazwał je "historycznym" i zapewnił, że "wspólnym celem jest przezwyciężanie podziałów". Jak poinformował minister, spotkanie odbyło się we wtorek, w dniu upamiętnienia metropolity Wołodymyra (Sabodana), zmarłego w 2014 roku zwierzchnika UCP PM.

"Pokonanie podziału, służenie mieszkańcom Ukrainy i zbudowanie naszego wspólnego domu to nasze wspólne cele. Wierzę, że to spotkanie jest początkiem nowej, mądrej, silnej drogi naszych Kościołów w imię wolnej i pokojowej przyszłości Ukrainy" - napisał na Facebooku minister Tkaczenko.

Ukraińska Cerkiew podlegająca Patriarchatowi Moskiewskiemu nie informuje o tym spotkaniu i jego przebiegu. Cerkiew ta do tej pory nie uważała CPU - utworzonej w 2018 roku - za kanoniczną. Krytykowała też nową Cerkiew za - jak oceniała - przejmowanie parafii.

Rozpoczęta w lutym inwazja rosyjska na Ukrainę zmieniła jednak postawę UCP PM wobec Patriarchatu Moskiewskiego, czyli rosyjskiej Cerkwi. 27 maja sobór UCP PM ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie. W miesiącach po rozpoczęciu inwazji pojawiły się doniesienia o przechodzeniu parafii na Ukrainie należących dotąd do UCP PM, pod zwierzchnictwo CPU.

Cerkiew Prawosławna Ukrainy została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, z których żadna nie była uznawana za kanoniczną. W styczniu 2019 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Milena Kindziuk

Kim był starszy brat św. Jana Pawła II? Jak bardzo wpłynął na jego późniejsze decyzje? Oto unikalny portret Edmunda Wojtyły, ofiarnego lekarza, który inspirował przyszłego papieża, uczył go miłości do gór, aktorstwa, a także modlitwy....

Skomentuj artykuł

Historyczne spotkanie przedstawicieli Kościołów prawosławnych działających na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.