Historyczne spotkanie przedstawicieli Kościołów prawosławnych działających na Ukrainie
Przedstawiciele Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) i Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) odbyli pierwsze spotkanie w Kijowie. Taką informację przekazał ukraiński minister kultury Oleksandr Tkaczenko.
W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie odbyło się spotkanie duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) i Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował w środę minister kultury Oleksandr Tkaczenko nazywając je "historycznym". "Lody przełamane!" - napisał Tkaczenko na Facebooku o tym spotkaniu. Nazwał je "historycznym" i zapewnił, że "wspólnym celem jest przezwyciężanie podziałów". Jak poinformował minister, spotkanie odbyło się we wtorek, w dniu upamiętnienia metropolity Wołodymyra (Sabodana), zmarłego w 2014 roku zwierzchnika UCP PM.
"Pokonanie podziału, służenie mieszkańcom Ukrainy i zbudowanie naszego wspólnego domu to nasze wspólne cele. Wierzę, że to spotkanie jest początkiem nowej, mądrej, silnej drogi naszych Kościołów w imię wolnej i pokojowej przyszłości Ukrainy" - napisał na Facebooku minister Tkaczenko.
Ukraińska Cerkiew podlegająca Patriarchatowi Moskiewskiemu nie informuje o tym spotkaniu i jego przebiegu. Cerkiew ta do tej pory nie uważała CPU - utworzonej w 2018 roku - za kanoniczną. Krytykowała też nową Cerkiew za - jak oceniała - przejmowanie parafii.
Rozpoczęta w lutym inwazja rosyjska na Ukrainę zmieniła jednak postawę UCP PM wobec Patriarchatu Moskiewskiego, czyli rosyjskiej Cerkwi. 27 maja sobór UCP PM ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie. W miesiącach po rozpoczęciu inwazji pojawiły się doniesienia o przechodzeniu parafii na Ukrainie należących dotąd do UCP PM, pod zwierzchnictwo CPU.
Cerkiew Prawosławna Ukrainy została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, z których żadna nie była uznawana za kanoniczną. W styczniu 2019 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.
Skomentuj artykuł