Hiszpania: Wielki Czwartek w Valladolid

Hiszpania: Wielki Czwartek w Valladolid
(fot. EPA/R. GARCIA)
5 lat temu
KAI / kn

W Wielki Czwartek na ulice hiszpańskiego miasta Valladolid wychodzi blisko dwadzieścia procesji - pierwsza już o 11.00 rano. Wszędzie można spotkać nazarenos, czyli pokutników. Kolory tunik, płaszczy i kapturów wskazują, do jakiego bractwa należą.

Wielki Czwartek 2 kwietnia w Valladolid rozpoczęła Msza Krzyżma, której przewodniczył kard. Ricardo Blázquez. Kapłani, zebrani w zabytkowej katedrze, odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Tymczasem na ulice wyszła już pierwsza procesja - Chrystusa Światła (Cristo de la Luz, ok. 1630), w której niesiona jest na barkach przepiękna figura Jezusa. Jej autorem jest Gregorio Fernández (1576-1636) - rzeźbiarz hiszpański z czasów baroku, tworzący właśnie w Valladolid.

Podczas gdy w katedrze trwa liturgia Wielkiego Czwartku, na ulice wychodzą kolejne procesje: Najdroższej Krwi Chrystusa, Matki Bożej Bolesnej, Jezusa Nadziei, Ostatniej Wieczerzy czy Modlitwy w Ogrójcu. Wzrusza XVIII-wieczne paso, czyli stacja "Łzy św. Piotra" (autor Pedro de Ávila, ok. 1720). Wszystkie pochody zatrzymują się na chwilę przed katedrą na krótką adorację Najświętszego Sakramentu.

Główne procesje wychodzą po godz. 20.00. Otwiera je "Biczowanie Pana Jezusa" (Antonio Ribera czy Francisco Diez Tudanca, ok. 1650). Mieszkańcy miasta z niecierpliwością czekają na tzw. "Procesję milczenia", w której niesiona jest stacja "Jezus konający" (Juan Antonio de la Peña, 1684). Duże wrażenie robi panująca cisza, przerywana jedynie miarowymi uderzeniami w bębny. Potęgują je panująca już noc, twarze oświetlone blaskiem świec i wielkie skupienie uczestników.

Około północy rozpoczyna się procesja pokutna, w której można zobaczyć wielkie dzieła sztuki, pochodzące z XVI i XVII wieku. Są to m.in. "Modlitwa w Ogrójcu" (Andrés Solanes, ok. 1629), "Zdjęcie z krzyża" (Gregorio Fernández, ok. 1623) i "Lignum crucis" (anonim, pierwsza połowa XVI wieku.). W Valladolid nikt nie może dzisiaj spać, a szczególnie czciciele Matki Bożej "Angustias" (Udręki; Juan de Juni, ok. 1561), której procesja trwa do świtu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Wielki Czwartek w Valladolid
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Wielki Czwartek w Valladolid
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.