I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

(fot. www.przystanekjezus.pl)
KAI/ im

Dziś w Kostrzynie nad Odrą rozpoczyna się I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W kongresie bierze udział ponad 1200 osób, które reprezentują 350 różnych wspólnot, ruchów i grup działających na rzecz nowej ewangelizacji.

Dzisiaj uczestnicy kongresu wezmą udział w koncercie ewangelizacyjnym, posłuchają świadectwa o działalności ewangelizacyjnej w Brazylii, a późnym wieczorem wezmą udział we Mszy św. pod przewodnictwem abp Rino Fisichelli, przewodniczącego papieskiej Rady ds, Nowej Ewangelizacji.

DEON.PL POLECA

Biuro kongresowe rozpoczęło swoją pracę już rano. Większość uczestników kongresu już jest na miejscu. - Cały czas rejestrujemy uczestników. Oczywiście rozstawiony już jest namiot i ogromny telebim - wyjaśnili w rozmowie z KAI rzecznik prasowy Robert Kościuszko.

Na godz. 18.00 przewidziano zawiązanie wspólnoty. Potem odbędzie się koncert New LIFE M, a po nim nauka rekolekcyjna o. Antonello i o. Henrique z Brazylii. - Oni dadzą naukę o nowej ewangelizacji. To na pewno będzie coś praktycznego bo na co dzień posługują w San Paulo, gdzie od kilkunastu lat ewangelizują trudną młodzież w slumsach i doświadczają mocy Ducha Świętego w niesamowitych nawróceniach. To na pewno będzie dla nas wszystkich cenne doświadczenie bo przecież wkrótce wyjdziemy na pole woodstockowe i musimy nabrać odwagi i wiary, żeby dzielić się z innym Chrystusem - mówi rzecznik.

Centralnym punktem pierwszego dnia Kongresu będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Rino Fisichella, który od 2010 roku jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. - Arcybiskup Fisichella oczywiście wygłosi dziś homilię i na pewno da światło na nową ewangelizację. Gość z Włoch będzie z nami tylko półtora dnia, więc liczymy każdą minutę jaka spędzi z nami - podkreśla Robert Kościuszko.

W Kongresie uczestniczyć będą m.in. abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, bp Edward Dajczak - ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus, a także bp Grzegorz Ryś - przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i biskup opolski Andrzej Czaja.

Celem kongresu, jak przypomina ks. Artur Godnarski sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, jest spotkanie środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski, prezentacja ich działalności i wspólna modlitwa za dzieło nowej ewangelizacji w Polsce. - Kongres ma dać impuls do większego zaangażowania się w nie zarówno duchownych, jak i świeckich. Kościół dziś stoi przed wielkim wyzwaniem, jak ożywić i zapalić ludzi chodzących do Kościoła do tego, aby dzielili się doświadczeniem wiary z osobami, które nie praktykują - zauważa ks. Godnarski.

W kongresie uczestniczy 350 różnych wspólnot, ruchów i grup ewangelizacyjnych. - To jest fenomen na skali Polski i Europy, a nawet świata, że tyle grup chce razem uczyć się ewangelizacji i współpracy. To ważne bo wszelka konkurencja rozbija nową ewangelizację. To jest dla nas wręcz cud, że przyjeżdżamy tu i chcemy, żeby Chrystus nas połączył, a nie żebyśmy się licytowali kto ma większe owoce na polu nowej ewangelizacji - zauważa Robert Kościuszko i dodaje: - Chcieliśmy, żeby te 350 grup przyjechało i tutaj wspólnie nauczyli się od siebie i od naszych gości metod ewangelizacyjnych. A potem wypróbowali je składając świadectwo na polu woodstockowym, a także po powrocie nauczyli tego ludzi w swoich środowiskach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji
Komentarze (2)
NE
NOWA EWANGELIZACJA
29 lipca 2012, 14:53
Przemowa biskupa A. Schneidera o tradycyjnej Mszy i Nowej Ewangelizacji  Zawiera mocne potępienia wielu współczesnych praktyk liturgicznych, wliczając w to np. pozwolenie na funkcjonowanie lektorów i akolitów płci żeńskiej i modlitwy offertoryjne Novus Ordo, które biskup Schneider opisuje jak część „pięciu ran na liturgicznym mistycznym Ciele Chrystusa.” 15 stycznia 2012 paryskie stowarzyszenie Reunicatho, które powstało krótko po promulgowaniu motu proprio Summorum Pontificum, zorganizowało swoje czwarte spotkanie na rzecz jedności katolickiej. Prezentujemy niniejszym pełne tłumaczenie kluczowego przemówienia wygłoszonego przez gościa honorowego, bp Atanazego Schneidera, na temat „Forma nadzwyczajna i Nowa Ewangelizacja.” "Nikt nie może dokonywać ewangelizacji, zanim sam nie zacznie adorować w sposób stały Boga i nie zacznie dawać Chrystusowi Eucharystycznemu prawdziwego pierwszeństwa w sposobie celebrowania i w całym swym życiu. W rzeczy samej, cytując kard. Ratzingera: „To sposób, w jaki traktujemy liturgię, decyduje o losie Wiary i Kościoła”. CAŁOŚĆ:   http://www.nowyruchliturgiczny.pl/
P
pytanie
28 lipca 2012, 16:55
czy będzie jakaś transmijsa na żywo radiowa albo telewizyjna?