Ice Bucket Challenge przynosi efekty
Międzynarodowa akcja Ice Bucket Challenge przynosi wymierne efekty również w Polsce. Od momentu rozpowszechnienia akcji na Facebooku, Stowarzyszenie "Dignitas Dolentium" z Nowego Targu, wspomagające chorych na stwardnienie zanikowe boczne (SLA), zebrało ponad milion złotych. Coraz bardziej popularna w świecie akcja Ice Bucket Challenge wiąże się z wylaniem zimnej wody na głowę w celu promowania świadomości społecznej dotyczącej stwardnienia zanikowego bocznego.
"Ilość wpłat płynąca z całej Polski chęć pomocy zaskakuje nas każdego dnia" - powiedziała KAI Jolanta Stopa, członek zarządu Stowarzyszenia "Dignitas Dolentium". Wskazała, że poza korzyściami finansowymi, z akcją wiążą się jeszcze dwa ważne aspekty: ludzie chorzy na SLA czują się mniej samotni, a cała Polska mówi o SLA - chorobie, o której mało kto słyszał.
"Cieszymy się, że jako jedyna organizacja w Polsce pomagająca chorym na SLA dzięki zebranym pieniądzom będziemy mogli pomóc jeszcze więcej! Mamy nadzieję, że ludzie będą o nas pamiętać, np. przy zbiórce 1%, nawet jak Ice Bucket Challenge przestanie się cieszyć popularnością" - powiedziała Stopa.
W związku z akcją pojawiły się wątpliwości wśród darczyńców, a także w niektórych mediach, że pieniądze mogą zostać przekazane na badania bazujące na linii komórkowej pozyskanej z dzieci nienarodzonych, które wykonuje się np. w USA. Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia zarządu stowarzyszenia w tej kwestii.
Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). W związku z wątpliwościami części darczyńców czy pieniądze zostaną wydane na badania naukowe z użyciem płodowych linii komórkowych, zarząd Stowarzyszenie zapewnia, że nigdy nie finansowało i nie będzie finansować takich badań.
Akcja Ice Bucket Challenge wiąże się z wylaniem zimnej wody na głowę w celu promowania świadomości społecznej dotyczącej stwardnienia zanikowego bocznego. Wylaniu na siebie wody ma towarzyszyć wpłacenie pieniędzy na konta organizacji działających na rzecz chorych na SLA. Uczestnicy akcji nominują również trzy kolejne osoby do wzięcia w niej udziału w czasie 24 godzin od nominacji. Idea rozpowszechniła się zwłaszcza dzięki mediom społecznościowym.
Stowarzyszenie Dignitas Dolentium działa od 2007 roku, pomagając chorych z całej Polski poprzez wypożyczanie sprzętu medycznego, wspieranie finansowe, prowadzenie telefonu zaufania oraz portalu internetowego www.mnd.pl. Stwardnienie boczne zanikowe jest nieuleczalną chorobą polegającą na degeneracji komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności intelektualnej i funkcjonowania zmysłów. W końcowych etapach choroby następuje całkowity paraliż i śmierć chorego na skutek zatrzymania pracy mięśni oddechowych.
Skomentuj artykuł