Imam Al-Azharu wznowił dialog z Watykanem

Imam Al-Azharu wznowił dialog z Watykanem
(fot. Carlo Mirante / CC BY 2.0 / flickr.com)
5 lat temu
PAP / mg

Zawieszony w 2011 r. dialog między Watykanem i islamskim uniwersytetem Al-Azhar w Kairze został, według wielkiego imama tej uczelni, szejka Ahmeda al-Tajeba, "reaktywowany" przez stronę islamską. Było to możliwe dzięki okazywaniu przez papieża Franciszka wielkiego szacunku wobec innych religii, powiedział imam w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR.

- Gdyby teraz Watykan uczynił jeden krok, my uczynimy dziesięć w jego kierunku - zapowiedział al-Tajeb. Jednocześnie czołowy autorytet sunnickiego islamu odniósł się z rezerwą do pytania o możliwość spotkania z papieżem Franciszkiem.

Na początku 2011 r. ta wyższa uczelnia islamska zerwała istniejące od 1998 r. regularne kontakty ze Stolicą Apostolską po tym jak po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował brak wolności religijnej w Egipcie oraz niedostateczną ochronę chrześcijańskich miejsc kultu.

Watykan wielokrotnie okazywał gotowość wznowienia rozmów. Ostatnio co pewien czas dochodziło do spotkań z przedstawicielami Al-Azharu, ale nie było to jeszcze formalne wznowienie regularnych kontaktów.

Al-Tajeb powiedział, że byłby szczęśliwy mogąc spotkać się z papieżem, podobnie jak z każdym, kto miłuje pokój. Problemem jednak nie jest papież, czy uniwersytet Al-Azhar. Problemem są systemy polityczne, które nadają kurs w dziedzinie militarnej, gospodarczej i finansowej. Gdyby to leżało w rękach papieża lub innego zwierzchnika religijnego, wówczas problemy byłyby już dawno rozwiązane.

Szejk al-Tajeb po raz pierwszy przebywał oficjalnie w Europie: w dniach 8 i 9 czerwca we Florencji uczestniczył w zorganizowanej przez rzymską Wspólnotę św. Idziego międzynarodowej konferencji pod hasłem "Wschód i Zachód. Dialog kultur".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Imam Al-Azharu wznowił dialog z Watykanem
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Imam Al-Azharu wznowił dialog z Watykanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.