Indonezja: muzułmanie i chrześcijanie świętują razem
Indonezyjscy przywódcy chrześcijańscy, hinduscy, buddyjscy i innych religii wzięli udział w obchodach muzułmańskiego święta Id al-Fitr, kończącego Ramadan. Takie spotkania mają w tym roku szczególne znaczenia, bo w tym południowoazjatyckim kraju nasilają się ostatnio napięcia na tle religijnym.
Przedstawiciele różnych wyznań spotkali się między innymi w Dżakarcie. Gubernator stolicy Basuki Yjahaja Purnama powiedział, że takie wydarzenia odzwierciedlają "tożsamość indonezyjską, na którą składa się pluralizm etniczny, językowy, kulturowy i religijny, toteż nie ma potrzeby, aby odnosić się do siebie nawzajem źle". W swoim wystąpieniu podczas święta określił on indonezyjską różnorodność jako "dar od Boga".
Podobne spotkanie odbyło się 22 lipca w mieście Kudus na wyspie Jawie, w którym dochodziło ostatnio do aktów przemocy. Podpalono tam między innymi dwa kościoły w odwecie za spalenie meczetu.
Według władz dystryktu, które zorganizowały to międzyreligijne wydarzenie, były to jednostkowe akty muzułmańskich ekstremistów wymierzone przeciw mniejszościom religijnym, głównie protestantom. A obecne spotkanie z okazji zakończenia ramadanu "było gestem tolerancji i zgody religijnej, jaką żyją mieszkańcy Kudusu jako dziedzictwo Suny Kudusa [był on jednym z 9 świętych muzułmańskich, którzy przed wiekami zaszczepili islam na tych ziemiach - KAI]" - powiedział Musthofa, szef władz dystryktu. Wyraził nadzieję, że "to, co robimy w naszym mieście, będzie przykładem dla innych regionów".
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, hinduizmu, buddyzmu, Kong Hu Cu i tradycyjnych religii miejscowych. Zakończyło się ono przyjęciem, podczas którego przywódcy religijni mogli porozmawiać o wzajemnych kontaktach w duchu zrozumienia i podzielania wspólnych wartości.
Skomentuj artykuł