Ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża

Ingres biskupa Andrzeja Jeża (fot. PAP/Paweł Topolski)
KAI / pz / slo

Z udziałem gości z kraju i zagranicy 15 czerwca w Tarnowie odbył się ingres nowego biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Obecny był abp Celestino Miglior,e nuncjusz apostolski w Polsce, ok. 30 kardynałów i biskupów.

Mszę św. koncelebrowało ok. 400 kapłanów. W katedrze licznie zgromadzili się mieszkańcy diecezji, zwłaszcza z rodzinnej Limanowej, a także parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie nauki.

Przed rozpoczęciem liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI. Wręczył także biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej.

Następnie biskupi: Wiesław Lechowicz i senior Władysław Bobowski, duchowieństwo tarnowskie i świeccy złożyli homagium czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa nowemu biskupowi. W gronie tym byli także przedstawiciele kurii diecezjalnej oraz seminarium duchownego, Wydziału Teologicznego, a także osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

Zwrócił też uwagę, iż "część społeczeństwa przechodzi od walczącego ateizmu, który pozwalał jeszcze nawiązywać relacje z ideologicznymi adwersarzami oparte na apologii Ewangelii, do bardzo niebezpiecznej obojętności religijnej, która ignoruje rzeczywistość Boga w codziennym życiu, stając się nieczułą także na drugiego człowieka". - Usiłuje się nam wdrukować nieprawdziwy obraz ukazujący chrześcijaństwo jako religię opresyjną, ograniczającą rozwój człowieka, blokującą jego szczęście, pełną nakazów i zakazów, utrudniających życie w wolności i dobrostanie psychiczne. Kościół przedstawiany jest we współczesnych komunikatach jako archaiczna instytucja walcząca z postępem, rozwojem nauki, utrzymując ludzi w ustawicznym poczuciu winy - zauważył kaznodzieja.

Bp Jeż wyjaśnił, że idąc do tego świata należy być cichym i pokornego serca - jak określił Siebie sam Jezus - ale podkreślił, że nie oznacza to poddanie się beznadziejnemu fatum czy podporządkowanie się osobom dominującym, ale umiejętność panowania nad gniewem, chęcią zemsty, słabością - wewnętrzną duchową siłę.

Nowy biskup tarnowski wyraził też przekonanie, iż "jesteśmy w stanie ukazać w swoim życiu prawdziwe oblicze Ewangelii, Kościoła porzucając nieuzasadnione kompleksy i lęki w stosunku do współczesnego świata". - Stworzeni na obraz i podobieństwo Boże nosimy w sobie, jak wszyscy inni ludzie, niemal duchowy kod genetyczny Boga, który w Jezusie Chrystusie, prawdziwym Bogu i prawdziwym człowieku czyni z nas niezależnie od ludzkich genealogii, duchową arystokrację dzieci Bożych i przyjaciół Boga - mówił.

Zdaniem bp. Jeża należy jednak unikać także innej pokusy - zamknięcia się w zakrystii - przed siłami, walczącymi z Kościołem skrycie lub otwarcie populistycznymi hasłami. - Nie chcemy również popaść w skrajność Kościoła, «twierdzy» zamykając się w świecie własnej doskonałości, duchowego samozadowolenia wobec natarczywego «pukania» świata do drzwi Kościoła, który jest źródłem Bożego światła dla wszystkich ludzi, a szczególnie tych, którzy tkwią na drodze ciemności, błędu, zła, grzechu, samotności i bezsensu - podkreślił.

Na zakończenie uroczystości obecni w katedrze zaśpiewali dziękczynne Te Deum a następnie kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie ks. prałat Adam Nita odczytał nadesłane listy gratulacyjne od Prezydenta RP i Prymasa Polski. Zgodnie w nich podkreślali, że jest to historyczny moment, gdyż po raz pierwszy w 226-letniej historii diecezji, jej 16. biskup wywodzi się z miejscowego duchowieństwa. Zdaniem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, to "znak wielkiego zaufania, jakim Ojciec Święty darzy kler diecezji tarnowskiej", do którego przynależy nowy biskup.

Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, iż diecezja tarnowska zajmująca w polskim Kościele miejsce wyjątkowe dzięki pobożności wiernych i liczbie powołań, jest dogłębnie znana nowemu biskupowi. Życzył mu, aby "Tarnów z otwartym sercem i duszą przyjął swojego nowego pasterza, który zna jego pragnienia i troski, potrzeby i problemy" oraz przekazał mu wyrazy szacunku.

Życzenia nowemu biskupowi złożyli także: abp Wiktor Skworc - metropolita katowicki, w imieniu księży - ks. Czesław Paszyński, proboszcz parafii w Borzęcinie, s. Maria Maksymilla Pliszka, przełożona generalna służebniczek dębickich, Ryszard Ścigała - prezydent Tarnowa oraz w imieniu laikatu - Bożena Jawor.

W uroczystości licznie uczestniczyli kapłani diecezji tarnowskiej, także ci pracujący w kraju i za granicą. Obecne były siostry zakonne, klerycy, parlamentarzyści, władze samorządowe, rektorzy, pracownicy wyższych uczelni, a także liczni diecezjanie m.in. mieszkańcy Limanowej, skąd pochodzi bp Jeż.

Godzinę przed ingresem, w domu biskupa tarnowskiego miało miejsce kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, bp Jeż okazał Kolegium Konsultorów pismo apostolskie mianujące go biskupem tarnowskim. Po sprawdzeniu autentyczności przedstawionego dokumentu kanclerz kurii sporządził protokół, który został podpisany przez bp. Jeża oraz członków Kolegium Konsultorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.